Google Now Launcher zniknie ze Sklepu Play

Eliasz Szykowny Aplikacje 2017-02-04

google_now_launcher

Obecnie w Sklepie Google Play możemy znaleźć aż (!) 2 programy uruchamiające od firmy z Mountain View. Jeden z nich – Google Now Launcher był domyślnie preinstalowany m.in. na urządzeniach z serii Nexus. Obecnie jednak, po premierze smartfonów Pixel i Pixel XL, Google stopniowo wycofuje się z pełnego wsparcia Nexusów, które nie pojawiają się już zbyt często oficjalnie w sklepach. Teraz przedsiębiorstwo bardziej zajmuje się najnowszymi urządzeniami sygnowanymi ich własną marką.

Według portalu Android Police już w najbliższych tygodniach Google Now Launcher zniknie ze Sklepu Play. Od teraz twórcy oprogramowania dla telefonów będą mogli korzystać z opcji dodawania do ich własnych launcherów panelu wyszukiwarki Google Feed (tak już obecnie robi np. Sony). Jeśli natomiast jakiś producent wcześniej używał domyślnie Launchera Google Now, to teraz będzie musiał skorzystać z aplikacji Launcher3 oraz ewentualnie dodać do niej wspomniany wcześniej panel. Nie jest jasne, jak zostanie to rozwiązane w przypadku urządzeń z „archaicznej” linii Nexus.

Google planuje usunąć Now Launchera z pakietu GMS już 1 marca bieżącego roku. To oznacza, że nie będzie już dozwolone preinstalowanie tego programu uruchamiającego na nowych smartfonach. Starsze urządzenia natomiast nadal będą aktualizowane poprzez aplikację wyszukiwarki Google. Możliwe, że Pixel Launcher zostanie w końcu oficjalnie udostępniony w Sklepie i każdy będzie mógł go bez problemu zainstalować? Kto wie…

Zobacz też: [Zdjęcie] Tak wygląda tył LG G6 w całej okazałości

źródło: http://www.androidpolice.com/2017/02/03/google-will-discontinue-google-now-launcher-coming-weeks/ • Zamiast kombinować z Launcherami to powinni preinstalować Novę i spokój 🙂

 • David M

  Mi na oficjalnym LineageOS 14.1 pokazuje Pixel Launcher od Google w Google Play (telefon to Motorola).

 • Misiek

  Na pewno znajdzie się wielu przeciwników. Ja już znam kilku, którym to się nie spodoba, ale miejmy nadzieję, że xda coś wymyśli na to (podobnie jak z Asystentem Google).

 • Ryszard Roesler

  Całe szczęście istnieje jeszcze apkmirror który zapewnia możliwość pobrania aplikacji która zniknęła z oficjalnego sklepu. Drobna acz przykra niedogodność i dziwny moim zdaniem ruch Google.

 • Fajny Wojtek

  Kocham mojego Nexusa 6P, ale coraz częściej myślę nad iPhonem. Tam masz pewność, że Apple nie odwali żadnej akcji w stylu od następnego roku robimy nową linię urządzeń i osoby z iPhone 7 mogą nas pocałować w dupę.

  • Jumperone

   To prawda. Kupujesz takiego i masz spokój na lata 🙂

   • Pt3k

    Chyba, że wyjdzie nowy iphone to idziesz za tłumem i kupujesz.

    • Rafał Wypych

     tak jak fan boy samsunga

  • neo

   Jesli kochasz swojego nexusa, to jestes idealnym przykladem człowieka, ktory powinien posiadać iphonea.

   • haVoc vulTure

    Raczej nie. Ja mam nexusa 5x, a moja zona ip6s i pobawiłem się nim przez 15 min. rok temu i od tej pory nie dotykałem. Nuda.

    • neo

     No właśnie, nuda.

  • Ryszard Roesler

   Kup iPhone i się przekonaj jak to jest tracić aplikacje których używałeś bo zaktualizowałeś system albo co lepsze – po aktualizacji systemu przekonywać się że akcesoria których wcześniej używałeś przestały się podobać Apple.

  • David M

   Przy Apple niestety jest tak, że najlepiej współgra jak masz cały zestaw sprzętow od nich, czyli rownież laptopa Macbooka czy AppleTV.

  • mico11

   Też tak myślałem. Niestety Apple właśnie odwala takie akcje, masz sprzęt poprzedniej generacji to nie dostaniesz nowych ficzerow ios.
   Dodatkowo sklep Apple to teraz już się zrobiła bieda w porównaniu z Google Play.x