ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Hasło TVP Info pokazane w Wiadomościach

Hasło TVP Info pokazane w Wiadomościach – normalnie witki opadają

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

To, co się dzieje w TVP, przechodzi ludzkie pojęcie. I nie mam tu na myśli linii politycznej, czy ideologicznej, która jest prowadzona przez stację. Tego komentować nie zamierzam w żaden sposób. Chodzi mi tu o hasło TVP Info pokazane w Wiadomościach, które umożliwia dostęp do konta pracowniczego TVP. Pokazuje to poziom bezpieczeństwa w Telewizji Polskiej, który jest blisko dna.

Hasło TVP Info pokazane w Wiadomościach

Hasło TVP Info

Trzeba przyznać jedno: hasło TVP Info pokazane w Wiadomościach nie jest jednym z tych banalnych w stylu: 12345, 0000, czy datą urodzenia. Tylko… co z tego, skoro jest napisane flamastrem na tablicy wraz z nazwą użytkownika zaraz nad stanowiskiem pracy? Równie dobrze można by się logować bez hasła: zaoszczędziłoby to trochę czasu. Oczywiście rozumiem, że zapamiętanie takiego hasła do najłatwiejszych nie należy. Jednak lepszym — chociaż wciąż tragicznym — rozwiązaniem byłoby zapisanie go na kartce noszonej w portfelu.

Tak naprawdę biorąc pod uwagę pieniądze, jakimi obraca TVP, to tam nie powinno być żadnego wprowadzania haseł, a każdy pracownik powinien dostać klucz zabezpieczający i to za jego pomocą się logować do systemu. Tu natomiast zawiodło prawie wszystko: co prawda administrator wygenerował w miarę przyzwoite hasło, ale nie wyjaśnił pracownikom jak z niego korzystać: a przecież nie ma raczej co liczyć na to, że ktoś je zapamięta.

Nikt nie wytłumaczył także pracownikom, że zapisywanie hasła na tablicy nie jest żadnym zabezpieczeniem. Nie pomaga tu także Godło Polski, ani też zdjęcie Jana Pawła II, a wręcz szkodzą: są to dwie grafiki, które przykuwają wzrok, przez co login i hasło jeszcze mocniej rzucają się w oczy. Zawiódł także montaż: o ile trudno mieć zastrzeżenia do kamerzysty o to, że skupił się tylko na tym, aby główna treść prezentowała się dobrze w kadrze, to ktoś to nagranie przecież składał i jeśli nie robił tego byle jak, byle sklecić, to raczej zauważyłby elementy, których nie powinno tam być.

Hasło TVP Info pokazane w Wiadomościach – czy wyjdzie z tego coś dobrego?

Fakt, że każdy mógł zobaczyć hasło TVP Info pokazane w Wiadomościach, ośmiesza całą stację. I tu pozostaje pytanie: czy ktoś coś z tym zrobi? Bo jeśli hasła zostaną teraz zmienione, pracownicy przeszkoleni z bezpieczeństwa, a sama stacja szarpnie się i kupi wyżej wspomniane klucze zabezpieczające dla swoich pracowników, to ten incydent może okazać się potrzebnym. Jeśli jednak ktoś uzna krytykę takiego stanu rzeczy jako napaść na media, a nie zmieni się przy tym nic, to będzie to tylko zmarnowana lekcja.

Źródło: Facebook, Twitter

Sprawdź najnowsze wpisy