ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

TVP chwali się bezstronnością i obiektywizmem – KRRiT nie ma uwag i przyklaskuje

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Rozrywka

Media publiczne, w tym TVP, muszą składać do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji sprawozdania ze swojej działalności. Rozliczają się w nich m.in. z realizacji misji publicznej. W swoim sprawozdaniu za ubiegły rok Telewizja Polska pochwaliła się, jak bardzo jest bezstronna i obiektywna. KRRiT zaakceptowała te teorie bez najmniejszych uwag. To pokazuje, że TVP może obecnie robić, co tylko chce – nawet jeśli jest to niezgodne z prawem.

TVP i misja publiczna, czyli dlaczego publiczny nadawca ma szczególne obowiązki

Działalność nadawców telewizyjnych w Polsce podlega regulacjom prawnym. Emitowane w telewizji programy nie mogą np. sprzyjać zachowaniom zagrażającym zdrowiu ani eksponować przemocy bez uzasadnienia. Odpowiednim zasadom i limitom podlegają też reklamy pojawiające się na poszczególnych kanałach. Wszystkie te kwestie wyjaśnia Ustawa o radiofonii i telewizji.

O ile nadawcy komercyjni wciąż mają jednak dużą swobodę w ustalaniu swoich ramówek, wyborze gości do programów publicystycznych itd., tak media publiczne (TVP i Polskie Radio) podlegają już bardziej szczegółowym wytycznym. Publiczna radiofonia i telewizja realizuje misję publiczną, oferując […] zróżnicowane programy i inne usługi w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu, cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością oraz innowacyjnością, wysoką jakością i integralnością przekazu – czytamy we wspomnianej już ustawie. Dalej możemy przeczytać m.in., że programy mediów publicznych powinny rzetelnie ukazywać całą różnorodność wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą.

Takie wymagania nie powinny być niczym nadzwyczajnym. Media publiczne oprócz zysku z reklam są utrzymywane z budżetu państwa (czyli z naszych podatków). Do tego mogą liczyć na 2 mld zł rekompensaty abonamentowej, na które oczywiście również, mniej lub bardziej świadomie, składają się wszyscy Polacy. Skoro każdy z nas uczestniczy w utrzymywaniu TVP, to każdy powinien móc powiedzieć, że jego problemy i poglądy są przedstawiane w publicznej telewizji. TVP powinna integrować całe społeczeństwo i działać w jego interesie. Tyle w teorii, bo jak jest w rzeczywistości, wszyscy wiemy.

TVP funkcjonuje w alternatywnej rzeczywistości? Absurdalne sprawozdanie

Telewizja Polska absolutnie nie wypełnia swoich ustawowych obowiązków i przyzna to każdy świadomy odbiorca, niezależnie jaką grupę społeczną reprezentuje i na kogo głosuje. Toporność propagandy w programach informacyjnych i publicystycznych TVP przebija wszelkie możliwe granice, czego symbolami są m.in. słynne na cały kraj paski z Wiadomości (np. o rosnących zarobkach Polaków, które irytują Niemców, krwawych eksperymentach brukselskich elit albo o opozycji, która chce zepsuć Polakom święta).

Sama Telewizja Polska problemu jednak nie widzi i w swoim sprawozdaniu za 2021 rok, przesłanym do KRRiT, na ok. 50 stronach wyjaśnia, jak realizowała wspomnianą misję mediów publicznych. Realizacja misji wg. TVP objawiała się m.in. relacjonowaniem rocznic urodzin i śmierci kard. Wyszyńskiego oraz jego beatyfikacji. Co z informacjami z Polski i świata? Szybkie reagowanie na ważne wydarzenia w Polsce i na świecie, a także rzeczowe, obiektywne oraz bezstronne przedstawianie faktów, to cechy,
które budują wiarygodność serwisów informacyjnych TVP S.A.
– czytamy w sprawozdaniu, które brzmi jak kiepski żart.

Problemu z działalnością TVP ani z jej rozliczaniem się z realizacji misji nie ma najwyraźniej także KRRiT, która bez żadnych uwag przyjęła złożone sprawozdanie. W specjalnej uchwale czytamy, że rada przyjmuje sprawozdanie, a sama uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Otwarta pozostaje kwestia tego, jak wiele czasu będzie kiedyś potrzebowała TVP, by odzyskać zaufanie dowolnej grupy widzów, poza najbardziej radykalnym elektoratem wiadomej partii. Czasu, po którym Wiadomości nie będą kojarzyły się głównie z Dziennikiem Telewizyjnym w PRL, a odróżnienie prawdziwych pasków z programów informacyjnych publicznej telewizji od internetowych memów, nie będzie wymagało gruntownego researchu.

zdjęcie główne: Newspix.pl / MAREK KONRAD / FOTONEWS

Sprawdź najnowsze wpisy