ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

iPadOS 16 – Apple wie co dobre dla użytkowników tabletów!

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

Konferencja WWDC 2022 zaczęła się wczoraj z wysokiego C. Apple dowiozło ze zmianami wprowadzony w iPadach. Czy komputer będzie dalej potrzebny? Z iPadOS 16 śmiem twierdzić, że nie wszystkim!

iPadOS 16 to game changer?

zmiany w ipados 16

Myślę, że więcej słow nie trzeba. Apple chce wynieść swoje urządzenia na kolejny poziom doświadczenia z użytkowania. Owszem posiadacze androida dalej będą kręcić nosem, ale nie ma co się oszukiwać iPad to najlepszy możliwy tablet na rynku od wielu lat. Wyniki sprzedaży tylko potwierdzają moje słowa. Co się zmieni?

iPad OS 16, czyli Mac już nie potrzebny

Apple ogłosiło, że wprowadza do iPad OS funkcję nazwaną Stage Manager. To prawdziwa ewolucja i rewolucja w jednym. iPady z procesorem M1 doczekają się prawdziwej wielozadaniowości. Podczas pracy z różnymi aplikacjami w oknach użytkownik będzie miał dostęp do docka, który do złudzenia przypomina system z komputerów Apple. Otwarte okna będą pojawiały się w pionowym rzędzie po lewej stronie ekranu. Nakładające się na siebie aplikacje w oknach także pojawią się na najnowszym systemie giganta z Cupertino. Dzięki temu iPad rozszerzony o peryferia w postaci klawiatury i myszki będzie mógł zastąpić laptopa.

Podłącz monitor do iPada

Czy już wspominałem, że iPad będzie mógł zastąpić komputer? To kolejny powód. Wcześniej użytkownicy tabletów Apple mogli także podłączyć tablet pod monitor, jednak obraz na zewnętrznym ekranie wyświetlał się w proporcjach 4:3. Teraz ma się to zmienić. iPad będzie w pełni obsługiwał zewnętrzne ekrany. Użytkownicy będą mogli na raz korzystać z 8 aplikacji na raz, te mają być podzielone między dwoma ekranami. Jeśli chodzi o maksymalną rozdzielczość obsługiwaną przez iPada będzie to 6k. Podobnie jak w przypadku wyżej omawianej funkcji tylko urządzenia z procesorem M1 otrzymają tę funkcję. Będąc jeszcze przy opcjach wyświetlania, chciałbym wspomnieć o tym, że wraz z iPadOS 16 pojawi się opcja skalowania wyświetlacza, ta będzie głównie zmniejszać teksty i inne skalowalne elementy UI w aplikacjach otwartych na podzielonym ekranie.

Coś dla graczy

Aby umożliwić twórcom gier na iPada dostarczanie lepszych, bardziej spektakularnych wizualnie wrażeń, gigant z Cupertino postanowił, że wraz z aktualizacją do iPadOS 16 urządzenie będzie mogło przydzielić więcej pamięci RAM do poszczególnych aplikacji — do 16 GB. Ta funkcjonalność dotyczy także tabletów z procesorem M1. Z tej funkcji nie będą cieszyć się tylko gracze, ale także osoby pracujące z iPadem np. graficy albo montażyści wideo.

Które urządzenia dostaną aktualizację?

  • iPad Pro (wszystkie modele)
  • iPad Air (3 generacja i późniejsze)
  • iPad (5 generacja i późniejsze)
  • iPad mini (5 generacja i późniejsze)

To także tylko wierzchołek góry zmian, które czekają na użytkowników iPadów. Zmienią się także takie aplikacje jak pogoda, która w końcu będzie dostępna w pełnym wymiarze. Aplikacja pliki także doczeka się usprawnień, będzie przypominać swoją wersję z komputerów osobistych. Zmieni się także centrum gier.

Źródło: WWDC 2022

Sprawdź najnowsze wpisy