Apple zdetronizowanie. Na szczycie zasiada Saudi Aramco

Mateusz Jamroz Mateusz Jamroz Newsy

Doczekaliśmy się przełomowej chwili. Apple nie jest już najdroższą firmą na świecie! Saudi Armaco zajęło pierwsze miejsce po tym jak cena akcji producenta ropy przekroczyła 2,4 biliona dolarów.

Apple notuje spadki

Kapitał Apple spadł do 2,37 biliona dolarów, po tym jak cena akcji spadła o ponad 5%. Warto przypomnieć, że na początku roku kapitalizacja rynkowa Apple wynosiła 3 miliardy dolarów. Spadki spowodowane są globalnymi spadkami wszystkich marek technologicznych. Nic w tym dziwnego, że rynek technologiczny traci na wartości. Gdy bliżej przyjrzymy się wykresom, zauważymy, że cena akcji Aramco wzrosła o ponad 30% w tym roku, cena akcji Apple spadła o 20% od stycznia 2022. Wojna na Ukrainie oraz sankcje nałożone na Rosję są tego przyczynami.

Przeczytaj także: Bitcoin traci na wartości. Od listopada ponad 50% spadku.

Rynek energetyczny z największym wzrostem ostatnich lat

Kiedy jedna branża cierpi, zyskuje druga. Tak jest w przypadku rynku energetycznego. Polacy w ostatnich miesiącach skarżyli się na podwyżki cen energii. Jak widać to problem ogólnoświatowy. Jednak firmy takie jak Saudi Aramaco zyskują i to nie małe kwoty. Wartość rynkowa wspomnianej firmy wynosi w tym momencie ponad 2,43 biliona dolarów. Ceny ropy od początku tego roku podrożały już o 40%.

Sprawdź też: Krach na Bitcoinie pokazuje, dlaczego inwestowanie w kryptowaluty to zły pomysł

Gigantyczne zyski i spadki

Wspomniane 40% przyczyniło się do podwojenia zysków Saudi Aramco. W minionym, roku było ro 110 miliardów dolarów. Kiedy koncern z Arabii zarabia, Apple w ogłoszeniu o zarobkach informuje swoich użytkowników o możliwych ograniczeniach w dostawach nowego sprzętu.

Spadek cen mogą także zaobserować właściciele kryptowalut. Dziś Bitcoin spadł do 28 tysięcy dolarów, w przeliczeniu na PLN jest to trochę powyżej 125 tysięcy PLN. Jeszcze w tamtym roku BTC kosztował około 267 PLN. To daje spadek ceny o prawie 50%!

Źródło: businessinsider.com

Sprawdź najnowsze wpisy