Bitcoin traci na wartości. Od listopada ponad 50% spadku.

Mateusz Jamroz Mateusz Jamroz Newsy

Bitcoin, czyli najpopularniejsza kryptowaluta świata zaliczyła spadek o 50% względem listopada minionego roku. Początek BTC szacuje się na 2008 rok, kiedy to Satoshi Nakamoto postanowił w ten sposób odpowiedzieć na kryzys, który dotknął USA 14 lat temu.

Zawrotne ceny i większe spadki

Obserwując rynek kryptowalut łatwo zauważyć tendencje wzrostowe wszystkich wirtualnych walut, które pojawiają się na rynku. BTC na początku swojej kariery kosztował nie wiele. W 2010 roku Amerykanin za 10 tys. BTC kupił…… dwie pizzę. Dziś natomiast za 1 BTC można kupić samochód z salonu klasy premium. Bo obecnie (09.05.2022) Bitcoin kosztuje około 149847,78 PLN. Ta cena to nic w porównaniu do tego, jaka była w listopadzie w minionym roku. Wtedy za BTC trzeba było zapłacić ponad 267 tysięcy PLN. To cena kawalerki w większym mieście w Polsce.

Bitcoin stanowi około jednej trzeciej rynku wszystkich kryptowalut o łącznej wartości ponad 636 miliardów dolarów. Jednak Bitcoin nie jest wyjątkiem. Druga co do wielkości kryptowaluta — Ethereum także straciła na wartości — o ponad 10% w minionym tygodniu. NFT także się dostało, tu spadek sprzedaży tokenów to aż 88%.

Przeczytaj także: Anglia wieszczy upadek najważniejszej kryptowaluty – nadciąga koniec Bitcoina?

Wszystko drożeje, Bitcoin tanieje

Patrząc na sytuację światową nie trudno odnieść wrażenia, że cały świat zmaga się z kryzysem. Stopy procentowe kredytów podrożały nie tylko w Polsce, ale także w USA, Wielkiej Brytanii, czy Australii. Jesteśmy świadkami największych podwyżek od ponad 20 lat. Więc skoro wszystko drożeje, dlaczego kryptowaluty tracą na wartości? Może po to, aby odbić się za jakiś czas, a może dlatego, że inwestorzy postanowili zmienić swoje lokaty w trwalsze i namacalne inwestycje jak np. Złoto.

Miniony rok był łaskawy

W minionym roku kryptowaluty stały na czele światowych inwestycji. Szybki zarobek kusił ludzi do zakupu, czy wymiany kryptowalut. Nie tylko klienci indywidualni decydowali się na zakup Bitcoina. Otóż np. Właśnie w minionym roku BTC stał się prawnym środkiem płatniczym w Salwadorze oraz w Republice Środkowoafrykańskiej. W minionym roku można było kupić Teslę, płacąc popularną kryptowalutą. Niestety Elon Musk jakiś czas temu ogłosił, że Tesli już za BTC nie kupimy. Później możliwość kupna miała być przywrócona, jednak do dziś nie wróciła na stronę producenta samochodów elektrycznych.

Nie wszyscy się poddają!

Natomiast włoski gigant modowy — Gucci postanowił iść pod prąd i kilka dni temu ogłosili, że ich produkty będzie można kupić, płacąc kryptowalutami — Bitcoinem, Ethereum oraz Litecoinem. Sytuacja dotyczy tylko kilku sklepów na terenie USA.

Co oznaczają spadki cen kryptowalut? Dla jednych to potencjalna szansa na inwestycje, dla innych z kolei to strata włożonych pieniędzy. Nie pozostało nic innego jak obserwowanie rynku i zastanawianie się co dalej z kryptowalutami.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy