praca w IT

Praca w IT to dziś nie problem – liczba ofert rośnie, a zarobki są imponujące

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Osoby, którym marzy się praca w IT, nie mają powodów do narzekań – pozostaje zdobyć odpowiednie kwalifikacje i wysyłać CV. Z najnowszych danych wynika, że w Polsce ma miejsce znaczny wzrost liczby ofert pracy we wspomnianej branży, poprawiają się również już i tak świetne zarobki. Popyt rośnie nawet na usługi specjalistów IT, którzy nie są programistami.

Praca w IT w 2022 roku – oferty, zarobki

fot. Annie Spratt/Unsplash

No Fluff Jobs, serwis z ogłoszeniami pracy w IT, postanowił przeanalizować, jak wygląda sytuacja z pracą w branży. W tym celu porównał I kwartał 2022 roku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Jakie są wnioski?

Po pierwsze, liczba ofert pracy w IT rośnie i to znacznie – wzrost pomiędzy porównywanymi okresami wyniósł 47%. Dobrze jest również z zarobkami – ich górna mediana dla umów B2B wyniosła 21 tysięcy złotych netto + VAT, co oznacza wzrost górnych widełek o 12%. Podobne zjawisko zaobserwowano w przypadku umów o pracę. Szczegółowe dane o wynagrodzeniach w IT (mediany) w pierwszym kwartale tego roku prezentują się następująco:

  • B2B: 15-21 tysięcy złotych + VAT
  • Umowa o pracę: 10,7-17 tysięcy złotych

Branża IT ewoluuje i miejsce w niej znajdują również specjaliści niezajmujący się programowaniem. Osoby od Project Managementu mogły liczyć w pierwszym kwartale tego roku na 14,1-20 tysięcy złotych + VAT na B2B oraz na 11,3-17,1 tysięcy złotych na umowie o pracę. Rok wcześniej było to 14-18,6 tysięcy złotych + VAT (B2B) i 11-15,2 tysięcy złotych (umowa o pracę).

Czytaj także: Kobiety w IT są coraz aktywniejsze – ile zarabiają, jak weszły do branży i jakie trudności pokonały?

Dostrzegalna jest rosnąca popularność specjalizacji niezwiązanych z programowaniem. Pierwszy kwartał 2022 roku w kontekście wzrostu zarobków należał do Project i Product Managerów i Managerek, którzy mogli liczyć na widełki sięgające mitycznych w IT 20 tys. zł – mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs. Jeszcze rok temu mediana górnych widełek wynagrodzeń dla tych kategorii oscylowała między 15 a 18 tys. zł. Wzrost jest zatem spory. Mediana górnych widełek wynagrodzeń w przypadku umowy B2B poszybowała w górę o nieco ponad 2 tys. zł netto + VAT – dodaje.

źródło: No Fluff Jobs, zdjęcie główne: Tim van der Kuip/Unsplash

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy