kobiety w IT

Kobiety w IT są coraz aktywniejsze – ile zarabiają, jak weszły do branży i jakie trudności pokonały?

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Artykuły

Coraz większą część pracowników w branży IT stanowią kobiety – pokazują to dane z badania przeprowadzonego przez No Fluff Jobs i Uniwersytet SWPS. Okazuje się, że specjalistką IT można zostać bez studiowania na technicznych kierunkach. Nie oznacza to jednak, że kobiety nie napotykają na przeszkody, próbując zrobić karierę w branży.

Jak zaczynają kobiety w IT? Studia techniczne nie są niezbędne

Serwis No Fluff Jobs opublikował raport Kobiety w IT 2022, który powstał na podstawie wyników badań przeprowadzonych w I kwartale tego roku. Odpowiedzi do badań udzieliło 1180 kobiet z Polski oraz 415 z Węgier. Niemal wszystkie ankietowane pracują w branży IT (55,85% badanych z Polski) lub stawiają w niej pierwsze kroki i planują podjąć taką pracę (40,59%). Omawiając wyniki, skupimy się na odpowiedziach Polek.

Kobiety pytane o to, jak zaczęła się ich przygoda z branżą IT, najczęściej wskazywały na studiowanie informatyki lub pokrewnego kierunku technicznego. Taką odpowiedź wybrało 27,47% badanych, ale aż 23,84% ankietowanych odpowiedziała, że rozpoczęła pracę w IT po ukończeniu nietechnicznych studiów. Inne udzielane odpowiedzi to bycie samouczką (16,16%), udział w kursie, szkoleniu lub bootcampie IT (15,15%), rozpoczęcie kodowania w szkole średniej (4,85%) lub podstawowej (2,42%) oraz inne drogi (10,10%). Uczestniczki badania pytane o ich kierunek studiów najczęściej wskazywały na nauki humanistyczne (26,32%) oraz społeczne (24,56%). Kierunki ścisłe i przyrodnicze otrzymały 17,54% wskazań. Studia techniczne nie są niezbędne do rozpoczęcia pracy w IT. Polskie specjalistki deklarują, że najczęściej studiowały psychologię,
zarządzanie, socjologię oraz filologie obce
– czytamy w raporcie.

Ułatwienia i trudności w podjęciu pracy

Uczestniczki badania zostały zapytane o to, co pomaga im w podjęciu pracy w IT, a co stanowi trudność. Ankietowane mogły wybrać kilka odpowiedzi, jeśli stwierdziły taką potrzebę. Wyniki poniżej.

Co pomaga ci w podjęciu pracy w IT?

  • Zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów IT – 70,87%
  • Duża ilość materiałów edukacyjnych dostępnych online (artykuły, blogi) – 65,05%
  • Lubię wyzwania – 54,37%
  • Motywują mnie inni, którzy podjęli pracę w IT – 50,49%

Inne czynniki, takie jak np. wiele otwartych bibliotek i repozytoriów wiedzy, duża ilość wolnego czasu oraz programy mentoringowe, zebrały mniej wskazań.

Co stanowi dla ciebie trudność w podjęciu pracy w IT?

  • Trudności w znalezieniu odpowiedniej oferty pracy – 42,41%
  • Nie wiem, od czego zacząć – 39,96%
  • Nie wiem, jaką specjalizację wybrać – 32,95%
  • Koszty nauki programowania są zbyt wysokie – 22,64%
  • Blokuje mnie strach przed zmianą pracy – 22,64%

Rzadziej wskazywane trudności to m.in. zbyt duża ilość nauki, trudności finansowe oraz brak pracy w IT w okolicy. Za swoje największe wyzwanie w 2021 roku uczestniczki badania wskazały natomiast spadek motywacji własnej (45,23% wskazań).

Stanowiska i zarobki kobiet pracujących w IT

Współcześnie branża IT kojarzy nam się w znacznej mierze z programowaniem. Okazuje się jednak, że aż 46,26% ankietowanych wskazało, że na zajmowanych przez nie stanowiskach taka umiejętność nie jest wymagana. Najwięcej kobiet w IT pracuje jako testerki (18,6%) oraz project managerki (16%). Jeśli chodzi natomiast o specjalizacje związane z kodowaniem, to kobiety najczęściej wybierają Backend (15%), Fronted (12%) i Fullstack (5,4%). W kategorii używanych technologii najwięcej wskazań padało na SQL (29,2%), JavaScript (20,4%), HTML & CSS (19,3%) oraz Java (15%). Co z kobietami, które dopiero planują rozpocząć pracę w IT? Co trzecia aspiruje do roli UX/UI Designerki, co piąta chce spełniać się w Testingu, następnie kandydatki wybierały kolejno: Frontend, Project Management, Design oraz Business Analysis – wyjaśniają autorzy raportu.

Uczestniczki badania zapytane o to, co skłania je do podjęcia pracy w IT, najczęściej wskazywały na możliwości rozwoju osobistego oraz wyższe zarobki (po 70,98% wskazań), atutem dla kobiet jest też możliwość pracy zdalnej (69,13%). Wróćmy jednak do zarobków. 28,36% ankietowanych zadeklarowało, że zarabia od 3001 do 5000 złotych netto. 22,65% badanych wskazało, że ich zarobki mieszczą się w granicach 5001-7000 złotych netto. Ponad połowa (51,01%) specjalistek IT zarabia
w przedziale 3001–7000 zł netto, choć aż co piąta badana
wskazywała wyższe oczekiwania
– czytamy w raporcie.

Czytaj także: Studia związane z technologiami – jakie kierunki można studiować i jak się na nie dostać?

Z badania przeprowadzonego przez No Fluff Jobs i Uniwersytet SWPS wynika, że kobiety stanowią obecnie w IT już niemal 38 proc. – dla porównania, w roku 2019 odsetek ten wahał się pomiędzy 8 a 10 proc. Aktualny odsetek Polek w branży cieszy, ale wciąż pokazuje, że wiele
przed nami, by liczba kobiet i mężczyzn w niej wyrównała się
– mówi Magdalena Gawłowska-Bujok, współzałożycielka i COO w No Fluff Jobs.

źródło: „Kobiety w IT 2022” – raport No Fluff Jobs, mat. prasowe

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy