olimpiada informatyczna

Olimpiada Informatyczna zakończona – licealiści mieli o co powalczyć

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Wczoraj na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego miało miejsce uroczyste ogłoszenie wyników konkursu, jakim jest Olimpiada Informatyczna. Nagrody zwycięzcom wręczał Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM odpowiedzialny za cyfryzację. Uczestnicy olimpiady rywalizowali ze sobą m.in. o indeksy na najlepsze polskie uczelnie.

XXIX Olimpiada Informatyczna – wyniki

źródło: cyfryzacja KPRM

Olimpiada Informatyczna to konkurs, w którym należy stworzyć program komputerowy. Oprócz suchej wiedzy i znajomości algorytmów trzeba zatem potrafić kreatywnie wykorzystać posiadane informacje. Finałowe zmagania trwały przez dwa dni i można je było śledzić na żywo. Wydarzenie odbyło się tydzień temu, wzięło w nim udział 189 uczestników z różnych miast Polski. Spośród nich wyłoniono 104 finalistów.

Wczoraj na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego wręczono nagrody najlepszym uczestnikom zmagań. Główną nagrodę (stypendium, złoty medal i okolicznościowy puchar) otrzymał Jan Strzeszyński z XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie. Drugie miejsce zajął Michał Stawarz z tej samej szkoły. Na podium znalazł się również Kacper Paciorek z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Pełne wyniki dostępne są na stronie olimpiady.

Nagrody wręczał obecny na uroczystości Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM odpowiedzialny za cyfryzację. Myślę, że dzisiaj jest wielkie, wspaniałe święto polskiej informatyki, polskiej cyfryzacji. Jestem przekonany, że to wy będziecie stanowili o jej przyszłości – mówił do laureatów minister. Olimpiada wiedzy informatycznej daleko wykracza poza sprawdzian dostępnej wiedzy i umiejętności informatycznych. Wszyscy uczestnicy mogą być dziś dumni z udziału w tym wydarzeniu, niezależnie od osiągniętego wyniku – podkreślił.

Czytaj także: Rosjanie odcięci od większości stron internetowych z powodu sankcji na… czcionki

W Olimpiadzie Informatycznej mogą brać udział uczniowie szkół średnich. Konkurs odbywa się co roku pod egidą Ministerstwa Edukacji Narodowej. Finaliści olimpiady są przyjmowani na studia informatyczne na najlepszych polskich uczelniach w pierwszej kolejności. Spośród finalistów jest też wyłaniana wąska reprezentacja Polski na Międzynarodową Olimpiadę Informatyczną. Zdecydowanie jest więc o co powalczyć.

źródło: cyfryzacja KPRM, oi.edu.pl, zdjęcie główne: Facebook/Olimpiada Informatyczna

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy