Kasowanie CCleaner usuwa pliki innych aplikacji

CCleaner – pod żadnym pozorem nie kasuj tej aplikacji, bo będziesz bardzo żałować

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Już wielokrotnie pisaliśmy o aplikacjach, które należy niezwłocznie usunąć, ponieważ stanowią one zagrożenie dla bezpieczeństwa samego urządzenia, jak i jego użytkownika. Teraz jednak sytuacja jest nieco inna. Otóż CCleaner to program, którego pod żadnym pozorem nie należy kasować. Jest tak dobry i niezbędny? Właściwie to… nie. I nie zalecam także jego instalacji, a w obecnej sytuacji wręcz odradzam. Dlaczego? Otóż kasowanie CCleaner usuwa pliki innych aplikacji.

Kasowanie CCleaner usuwa pliki innych aplikacji

Kasowanie CCleaner usuwa pliki innych aplikacji

Warto tu podkreślić, że nie chodzi tu o wersję na Androida, czy iOS, ale o tę na komputery PC, co może być jeszcze bardziej dotkliwe w skutkach. Otóż jeden z użytkowników Reddita podpisujący się jako rounakr94 odkrył niedawno, że usunięcie tej aplikacji z komputera spowodowało również usunięcie większości innych programów. Właściciel firmy Avast przyznał, że problem ten może wystąpić w pewnych okolicznościach i pracuje nad jego rozwiązaniem. Prześledźmy więc szczegóły wydarzeń. Otóż, kiedy użytkownik skasował CCleaner w wersji 5.91 ze swojego komputera, zauważył na pasku postępu, że niektóre pliki MSI, Steam i Origin również zostały usunięte. Po zakończeniu procesu Adobe reader, Afterburner, Aida64, Steam, Origin, Discord, HDsentinel i inne programy zostały uszkodzone, choć nie zostały całkowicie odinstalowane.

Zobacz też: CCleaner znów stał się celem ataku. Tym razem użytkownicy mogą czuć się bezpieczni

Na początku uznał, że to nie kasowanie CClenera jest problemem, a jakiś wirus. Wykonał on wiec skanowanie swojej maszyny w poszukiwaniu złośliwego kodu, ale niczego nie znalazł. Kiedy opisał swój problem, to ktoś zapytał go, gdzie wcześniej zainstalował CClenera. Okazało się, że zrobił to na dysku D:, czyli tym samym, na którym były wszystkie uszkodzone pliki. W oficjalnym komunikacie Avast przyznał, że w niektórych okolicznościach usunięcie CCleanera może spowodować usunięcie innych programów, które nie są powiązane z tą aplikacją:

Domyślnym zachowaniem CCleanera po zainstalowaniu jest utworzenie nowego folderu 'CCleaner’, więc w momencie dezinstalacji wszystko w tym folderze może zostać usunięte bez problemu. W przypadku opisanym w tym artykule użytkownik musiałby celowo obejść to zachowanie i albo zdecydować się na zainstalowanie CCleanera w folderze, którego obecnie używa do innych celów, albo później użyć folderu 'CCleaner’ do czegoś innego niż jego przeznaczenie.

— stwierdził rzecznik firmy Avast.

Firma pracuje obecnie nad aktualizacją, która ma zapobiec powtórzeniu się podobnych incydentów. Trzeba jednak przyznać, że wyjaśnienie to brzmi dość pokracznie, skoro skasowało tylko konkretne pliki różnych aplikacji, a nie wszystkie, co w wypadku umieszczenia ich we wspólnym folderze CCleaner powinno mieć miesjce.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy