syreny alarmowe

Polacy dostają SMS-y o pociągu do Niemiec – doszło do pomyłki

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

W sobotę Polacy zaczęli otrzymywać SMS-y o pociągu specjalnym jadącym do Niemiec. Wiadomości zawierają treść w języku ukraińskim i zostały wysłane w ramach alertu RCB. Okazuje się jednak, że doszło do pomyłki.

SMS-y o pociągu do Niemiec

Użytkownicy Twittera w sobotę zaczęli dzielić się zrzutami ekranu ze swoich smartfonów, na których widać, że otrzymali SMS-y w ramach alertu RCB. Wiadomości zawierały komunikat w języku ukraińskim mówiący, że z Krakowa wyjedzie pociąg specjalny do Berlina. Nie wiem, pakować się, czy co?; Organizacja państwa – jak zwykle; Zgłaszam, że przyszedł mi SMS – ALERT RCB pisany cyrylicą o zmianie rozkładu pociągów do Berlina – kpili użytkownicy Twittera.

Sytuacja wyjaśniła się w sobotę po południu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że doszło do pomyłki jednego z operatorów komórkowych. W efekcie część mieszkańców Małopolski miała otrzymać alert, który tak naprawdę był przeznaczony dla obywateli Ukrainy chcących dotrzeć na zachód Europy. SMS dotyczył specjalnych pociągów jadących do Niemiec. Do Krakowa mam około 120 km, a alert również dostałem – komentuje jeden z użytkowników Twittera.

Ze zrzutów ekranów zamieszczanych w sieci wynika, że przez pomyłkę wiadomość mogli otrzymać klienci T-Mobile. By rozwiać wątpliwości, zapytaliśmy o to oraz o możliwą liczbę odbiorców przypadkowo wysłanego komunikatu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa – gdy tylko otrzymamy odpowiedź, zaktualizujemy ten tekst.

Czytaj także: Mapy Google pomogą uchodźcom z Ukrainy – ta funkcja może zmienić ich sytuację

Przypomnijmy – alerty RCB co do zasady powinny służyć ostrzeganiu obywateli przed poważnymi zagrożeniami. W założeniach otrzymują je osoby, które znajdują się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej. Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze – przypomina Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które na swojej stronie informuje, że komunikaty będą wysyłane tylko w wyjątkowych sytuacjach, realnie mogących zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

AKTUALIZACJA 22.03.2022

W ramach kampanii nr 784 do abonentów T-Mobile Polska S.A zostało wysłane 205 282 wiadomości – taką informację otrzymaliśmy od Wydziału Polityki Informacyjnej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

źródło: Twitter, RCB, własne

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy