Doom na Raspberry Pi Pico

Doom uruchomiony na komputerze, dla którego Tetris był wyzwaniem

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

W pierwszych dniach Raspberry Pi Pico uruchomienie na nim prymitywnego klona Tetrisa uznano za sukces i niemalże szczyt możliwości komputerka. Z drugiej strony mówi się, że Doom działa na wszystkim: od testu ciążowego (co było mocno naciągane) poprzez wszelkiej maści kalkulatory i inny, mało oczywisty sprzęt. Warto jednak pamiętać, że Doom nie radził sobie na komputerach ośmiobitowych, więc te twierdzenia są mocno na wyrost. Czy więc takie połączenie w ogóle jest możliwe? Oczywiście, że tak. W końcu widzieliście tytuł.

Doom na Raspberry Pi Pico

Dooma na Raspberry Pi Pico możemy obejrzeć dzięki pracy Grahama Sandersona, programisty z teksasu. Kod, który wykorzystał pochodzi z Chocolate Doom, historycznie wiernego źródłowego portu gry. Jest to darmowa i mocno okrojona wersja gry. Problem w tym, że nie dość mocno. Raspberry Pi Pico dysponuje bowiem zaledwie 2 MB pamięci, co jest zbyt małą wartością dla 4 MB pliku WAD, nie mówiąc już o oprogramowaniu, które go odczyta. Programista nie szedł jednak na skróty, wywalając elementy gry. Z resztą to też byłoby karkołomnym zadaniem.

Zobacz też: BAFTA Awards 2022 przyznane! „Psie Pazury” najlepszym filmem roku

Zamiast tego opracował on nową metodę kompresji, którą ochrzcił WHD, czyli Where’s Half the Data? Dzięki temu zmniejszając plik WAD o 57%, dodatkowo po drodze przekodowując dźwięk, aby jeszcze mocniej zmniejszyć rozmiar gry. Powstały w ten sposób plik wykonywalny mieści się w 256 kb pamięci RAM Pico z zapasem 34 kb, co pozwala na sześć slotów na zapisy. I o ile dla Rasperry Pi Pico to rzeczywiście jest już kres możliwości, to warto pamiętać, że jego układ, czyli RP2040 wciąż ma potencjał an więcej. Otóż sama Malinka to tylko przykładowa konstrukcja, natomiast komputer oparty na mikro kontrolerze RP2040 może zbudować każdy, kto ma odpowiednią wiedzę. 

Zobacz też: Dezinformacja o sytuacji na granicy z Ukrainą – kolejne fake newsy w social mediach

I tak autor projektu zarzeka się, że gdyby wykorzystał minikomputer z większą zintegrowaną pamięcią, np. 8 MB, to bez problemu mógłby uruchomić DOOM 2, a nawet Ultimate DOOM. Biorąc zaś pod uwagę filmy na jego kanale prezentujące inne jego osiągnięcia, to raczej nie są to czcze przechwałki.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy