KsiężycAtomowe serwery na Księżycu

Stworzą ładunek, który pozwoli na wydobywanie tlenu na Księżycu – kolonizacja coraz bliżej

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

Thales Alenia Space poinformowało o tym, że wygrało kontrakt badawczy na opracowanie ładunku użytecznego do wydobywania tlenu na Księżycu. Brzmi to trochę jak fantastyka naukowa, ale prowadzone przez firmę badania będą miały ogromne znacznie w przyszłości. Kiedy powstaną bazy na Księżycu tlen nie będzie musiał być transportowany z Ziemi, a będzie go można pozyskać bezpośrednio na powierzchni satelity.

Wydobywanie tlenu na Księżycu

księżyc kolonizacja

Europejska Agencja Kosmiczna wybrała spółkę Thales Alenia Space do tego, by ta prowadziła badania na temat wydobywania tlenu bezpośrednio na Księżycu. Badania mają prowadzić do opracowania demonstratora ładunku użytecznego do ekstrakcji tlenu ze skały księżycowej. To przełoży się na to, że stworzenie bazy na Księżycu będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze dla przebywających tam ludzi. Kolonizacja Księżyca jest coraz bliżej realizacji, a wydobycie tlenu bezpośrednio na powierzchni satelity będzie sporym ułatwieniem. Ekstrakcja tlenu będzie możliwa z regolitu, a pomoże w tym ładunek wykorzystujący stopioną sól i proces elektrolizy. Koncepcja takiego pomysłu została zgłoszona Europejskiej Agencji Kosmicznej i taki ładunek ma pomóc w wykorzystywaniu lokalnych zasobów Księżyca. Jednocześnie ma być na tyle wydajnym sposobem pozyskiwania tlenu, by kolonizacja była możliwa.

Zdobycie tego kontraktu jest niesamowicie ekscytujące. Zastosowanie w przestrzeni kosmicznej procesów i narzędzi, które sprawdzają się na Ziemi, będzie miało kluczowe znaczenie w wielu płaszczyznach funkcjonowania w przyszłości. Jestem dumny, że zespoły Thales Alenia Space wraz z naszymi nieocenionymi partnerami AVS, Metalysis, Open University i Redwire Space Europe będą realizować to badanie, aby sprostać wyzwaniu wytworzenia tlenu w celu podtrzymania życia na powierzchni Księżyca.

Andrew Stanniland, dyrektor generalny Thales Alenia Space w Wielkiej Brytanii.

Zobacz też: Wrak Endurance odnaleziony po ponad 100 latach.

ESA z niecierpliwością czeka na współpracę z Thales Alenia Space w Wielkiej Brytanii i jej partnerami w ramach inicjatywy dotyczącej zasobów kosmicznych. Dalsze prace nad demonstratorem ekstrakcji tlenu pozwolą na to, by zrównoważona eksploracja Księżyca stała się rzeczywistością.

David Binns, inżynier systemowy w ESA Concurrent Design Facility.

Źródło: Thales Alenia Space informacja prasowa

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy