głuche telefony

Głuche telefony — jest ich coraz więcej, a oddzwanianie to zły pomysł

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Głuche telefony to problem, z którym mierzy się wielu abonentów w Polsce. Gdy ktoś do nas dzwoni, ale nie zdążymy odebrać, często możemy automatycznie chcieć oddzwonić, by dowiedzieć się, o co chodzi. Takie działanie może jednak mieć negatywne konsekwencje.

Głuche telefony — oddzwaniać czy nie?

Głuche telefony polegają na tym, że otrzymujemy krótki sygnał z numeru międzynarodowego. Widząc nieodebrane połączenie, możemy chcieć oddzwonić. Każda sekunda połączenia wychodzącego od nas może jednak sporo kosztować. Sprawcy odpowiedzialni za głuche telefony liczą na pieniądze wyłudzone z rachunku telefonicznego abonenta.

Nie mamy wpływu na to, kto do nas dzwoni, więc jeżeli dzwonią do nas jakieś nieznane zagraniczne numery, a my nie utrzymujemy kontaktu z nikim z zagranicy, jedyne, co możemy zrobić, to nie odbierać i nie oddzwaniać. Możemy również zadzwonić do naszego operatora, aby dowiedzieć się, jak zablokować międzynarodowe połączenia, oczywiście jeżeli nie utrzymujemy kontaktu z nikim z zagranicy – mówi Marlena Dziemińska, specjalistka ds. komunikacji i marketingu w firmie CyberRescue, zajmującej się bezpieczeństwem komputerowym i bezpieczeństwem w sieci, cytowana przez agencję Newseria Biznes. Jak tłumaczy, zasada działania naciągaczy jest następująca:

  • Użytkownik z Polski nie zdążył odebrać połączenia z nieznanego numeru, więc oddzwania. Nalicza mu się opłata za każdą minutę połączenia.
  • Operator pobiera opłatę z rachunku polskiego użytkownika i dzieli się nią z operatorem zza granicy.
  • Oszust, który wydzierżawił numer, żeby dzwonić do użytkowników z Polski, dostaje część zysków od operatora zza granicy.

Naciągacze mogą celowo przedłużać połączenie, żeby naliczona została większa opłata. Możemy już po fakcie próbować reklamować usługę u operatora, ale znacznie lepiej będzie, jeśli postaramy się zapobiegać takim sytuacjom.

Co zrobić, jeśli mamy znajomego za granicą i nie wiemy, czy to on do nas dzwonił, czy mamy do czynienia z próbą wyłudzenia? Marlena Dziemińska z firmy CyberRescue radzi, żeby sprawdzić w internecie po numerze kierunkowym, z jakiego kraju jest to połączenie. Dzięki temu będziemy mogli upewnić się, czy dzwonił nasz znajomy akurat przebywający za granicą, czy mieliśmy do czynienia z próbą pobrania od nas pieniędzy.

Czytaj także: Reklamy w Disney+ – tak, nadchodzi tańszy abonament

Inne groźne zjawisko, które nasila się w ostatnim czasie, to spoofing. Oszuści podrabiają numery znanych instytucji i podszywają się np. pod banki. W ten sposób zdobywają zaufanie swoich ofiar, od których mogą wyłudzić dane. Warto zatem zachować ostrożność i poprosić dzwoniącą do nas osobę, która podaje się za pracownika danej instytucji o dane, które pozwolą nam zweryfikować jej tożsamość.

źródło: Newseria

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy