Reddit blokuje rosyjskie media

Reddit z nową, ogólną zasadą – nie spodoba się ona zwolennikom Putina

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

O ile poszczególne działy Reddita mają swoje zasady, często dość rygorystyczne, tak serwis jako całość jest znany z niezwykle liberalnego podejścia. Okazuje się jednak, że właśnie pojawiła się jedna nowa globalna zasada. Ta nie przypadnie zaś do gustu rosyjskim zwolennikom Putina. Zabrania ona bowiem umieszczania na serwisie jakichkolwiek linków do państwowych mediów, lub tych sympatyzujących z lokalnym rządem.

Reddit blokuje rosyjskie media

Reddit blokuje rosyjskie media

Oczywiście wiele podredditów już wcześniej zakazało linków do takich mediów jak RT czy Sputnik, jednak nowe obejmują odgórnie cały serwis, także grupy, które nie są negatywnie nastawione do Putina. To jednak nie wszystko. Na redditcie nie znajdziemy także rosyjskich reklam, ani takich, które są skierowane do obywateli tego kraju. Serwis w dużym stopniu zablokował także podreddit r/Russia, wykluczając go z wyszukiwań i rekomendacji, a jednocześnie wysyłając ostrzeżenie do odwiedzających. Sam Reddit podkreśla, że te działania to okazanie wsparcia dla Ukrainy. Zasugerował również, że jest to część szerszych działań mających na celu ograniczenie dezinformacji, argumentując, że kwarantanny i podobne praktyki utrudniają ugruntowania się dezinformacji na platformie.

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka 

Oczywiście ograniczy to możliwość zestawiania rosyjskiej propagandy ze stanem faktycznym. To jednak tak naprawdę problem dotyczący jedynie obywateli Rosji. W końcu, dlaczego reszta świata miałaby w ogóle być zainteresowana treścią rosyjskich kłamstw i podejmować próby ich obalenia? Przy ich natężeniu i obecnej sytuacji należy je zwyczajnie ignorować. Oczywiście, ktoś może uznać, że jest to postawa godna Ministerstwa Prawdy z książki Rok 1984, gdzie wprost twierdzono, że ignorancja to siła. Rzecz w tym, że w tym przypadku mamy do czynienia z jawnymi kłamcami, którzy próbują nas zalać swoim bełkotem, licząc na to, że będziemy się starali przez niego przebrnąć, marnując przy tym cenny czas i energię. I o ile prostowanie kłamstw w przypadku propagandy wymierzonej poza granicę Rosji jest ważne, tak tą wewnętrzną należy jedynie pilnować przed dalszym rozlewaniem się po sieci.

Źródło: Engadget

Społeczność Android.com.pl dla Ukrainy — zbiórka na platformie siepomaga.pl

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy