iFixit Steam Deck

iFixit sprawdziło Steam Deck – Valve naprawdę się postarało

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Steam Deck to potężna maszyna do grania zamknięta w stosunkowo małej obudowie. Trudno więc oczekiwać, aby sprzęt tego pokroju był prosty w samodzielnej naprawie, czy modyfikacji. W końcu o wiele większe laptopy potrafią robić w tej dziedzinie spore problemy. Samo Valve w komunikatach zaś odradza podejmowanie prób rozbierania Steam Decka, chociaż podkreśla, że to tylko sugestia, a gracze ze swoim sprzętem mogą robić wszystko, co tylko zechcą. Wszystko to sugeruje, że mamy do czynienia z urządzeniem, do którego lepiej się nawet nie zbliżać ze śrubokrętem. Nieocenione iFixit postanowiło to jednak dokładniej sprawdzić i ocenić potencjał UMPC w samodzielnej naprawie.

iFixit Steam Deck

Okazało się, że Valve wykazało się w tym przypadku nieco nadmierną ostrożnością. Otóż według iFixit dostanie się do środka konsoli, jest stosunkowo proste. Wewnątrz również większość elementów nie stanowi większego wyzwania. Konstrukcja urządzenia jest schludna i modułowa, przez co wymiana wielu z elementów nie wymaga nawet konieczności demontażu innych. Weźmy taki nośnik SSD, czyli jedną z głównych przyczyn, dla których ludzie zechcą rozkręcić swojego Steam Decka: otóż jego wymiana (rzecz jasna po poprzednim rozebraniu obudowy) ogranicza się do odkręcenia jednej śrubki i umieszczeniu większego nośnika w slocie. Nawet wymiana analogów to konieczność wykręcenia trzech śrubek.

Zobacz też: Windows 11 zyska nowe funkcje w kluczowych obszarach

Nie oznacza to jednak, że każdy element jest tak przyjemny w demontażu. Otóż wymiana baterii jest już dość uciążliwym procesem. Podobnie sprawa ma się z portami. Te znajdują się bezpośrednio na płycie głównej urządzenia. I owszem, umieszczenie ich na osobnej płytce i połączenie za pomocą taśmy byłoby o wiele lepsze dla osób, które chcą same łatwo naprawić sprzęt. Jednak… pamiętajmy, że to konsola przenośna o mocy większej, od wielu znacznie większych laptopów, które mimo to są trudniejsze w naprawie. Trudno więc mieć o to pretensje do Valve, ponieważ z tej perspektywy jest to technologiczny majstersztyk.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy