Windows 11 ostrzeżenie odnośnie wymagań

Windows 11 zyska nowe funkcje w kluczowych obszarach

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Windows 11 stale się rozwija i wkrótce zyska nowe funkcje w kluczowych obszarach. Rozszerzony zostanie Menedżer Zadań oraz sekcja Ustawienia.

Zobacz także: Steam ma hit, jakiego nie miał prawie nigdy – darmowa gra bije rekordy

Windows 11 zyska nowe funkcje

Nowe funkcje Menedżera zadań

Jak już wspominałem we wcześniejszych wpisach, Microsoft eksperymentuje z przeprojektowanym Menedżerem zadań. Nowy wygląd został udostępniony tylko przedstawicielom firmy, ale można uzyskać do niego dostęp, modyfikując pliki systemowe.

Windows 11 nowe funkcje menedżer zadań

Jak widać na obrazku, odświeżony wygląd Menedżera zadań pasuje do interfejsu systemu Windows 11 i innych natywnych aplikacji, takich jak Microsoft Edge czy Ustawienia. Po aktualizacji Task Manager używa WinUI, Fluent Design i design Mica.

Jednym z interesujących odkryć w kompilacjach w wersji zapoznawczej jest nowa funkcja monitorowania kondycji aplikacji za pomocą Menedżera zadań. Funkcja pozornie zatytułowana „Kondycja aplikacji” pomogłaby użytkownikom dowiedzieć się, kiedy ich aplikacja wymaga naprawy.

Pojawi się też odświeżona sekcja „Aplikacje startowe”, która pomoże użytkownikom zidentyfikować programy spowalniające urządzenie podczas rozruchu.

W przypadku użytkowników laptopów aktualizacja Menedżera zadań będzie zawierała też funkcję o nazwie „Stan baterii”, która pomoże użytkownikom poznać aktualny stan baterii podczas korzystania z aplikacji wymagających dużej ilości zasobów.

Nowe funkcje w Ustawieniach

Od pewnego czasu Microsoft zmienia sekcję Ustawień. W momencie premiery Windowsa 11, obszar ten zyskał zupełnie nowy, estetyczny interfejs. Ponadto, gigant z Redmond sukcesywnie ubija sekcję Panelu Sterowania – do Ustawień trafiają kolejne opcje. Na tym jednak nie koniec zmian. W jednym z ostatnich buildów Windowsa wykryto funkcje, które trafią do Ustawień. Oto one:

  • Storage Spaces to funkcja, która może pomóc chronić dane przed awariami dysku, zapisując kolejną kopię plików na drugim dysku podłączonym przez użytkownika. Możesz teraz łatwo zarządzać tą funkcją bezpośrednio z aplikacji Ustawienia, a istniejąca strona w Panelu sterowania automatycznie otworzy powyższą stronę.
  • Microsoft wprowadzi nową sekcję w aplikacji ustawień o nazwie „Zrównoważony rozwój”, która pozwoli użytkownikom zoptymalizować zużycie energii przez urządzenie. Aplikacja ustawień będzie również zawierać menu do zarządzania zaawansowanymi zaleceniami ekologicznymi, ale pozostaje niejasne, jak ta funkcja będzie działać.
  • Microsoft będzie używać nagłówka lub sekcji „hero” w aplikacji Ustawienia, aby wyświetlić dodatkowe informacje, takie jak czas w ustawieniach „Czas i język”.
  • Funkcja priorytetów powiadomień otrzyma własną sekcję. Jak widać na zrzucie ekranu, opcje te będą teraz wyświetlane osobno w Ustawieniach, ponieważ Microsoft chce zmniejszyć bałagan i pomóc użytkownikom łatwo odkryć pożądane opcje. Ponadto „Focus Assist” zmieni nazwę na „Focus”.
powiadomienia windows 11 nowe funkcje

Na koniec warto dodać, że wszystkie te zmiany mają pojawić się w aktualizacji Windows 11 22H2, która planowana jest na jesień tego roku.

Źródło: windowslatest

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy