Goodram rozbudowuje fabrykę w Polsce

Goodram rozbudowuje swoje fabryki w Polsce – to ewenement na skalę całej Europy

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Europa chce podwoić swoje zdolności produkcyjne w zakresie półprzewodników do 2030 roku, a ruch naszej rodzimej firmy to ważny krok w tym kierunku. Otóż Goodram postanowił rozbudować swoją fabrykę pamięci DRAM w Polsce, co nie tylko pozwoli mu zwiększyć produkcję układów, ale też sprawi, że staniemy się nieco większymi graczami na tym polu na świecie, a zarazem podkreśli monopol Polski w tym segmencie na Starym Kontynencie. Tak się bowiem składa, że jest to jedyna fabryka tego typu w całej Europie.

Goodram rozbudowuje fabrykę w Polsce

Goodram rozbudowuje fabrykę w Polsce

Globalna sprzedaż półprzewodników wzrosła o ponad 25 procent w 2021 roku, przekraczając po raz pierwszy w historii granicę 500 miliardów dolarów. Przyczynił się do tego silny popyt na wszystko, co jest napędzane przez chipy, w połączeniu z wyższymi kosztami materiałów, które doprowadziły do wzrostu średnich cen sprzedaży elektroniki. Pamięć była najlepiej radzącą sobie kategorią, a producenci pamięci DRAM odnotowali największy roczny wzrost przychodów.

Zobacz też: Nowe luki w oprogramowaniu układowym UEFI – komputery tych producentów są szczególnie narażone

Stało się tak pomimo ciągłych niedoborów i problemów z łańcuchem dostaw, które dotknęły całą branżę technologii konsumenckich, a także sąsiednie sektory, takie jak przemysł samochodowy. Fabryki nie były w stanie nadążyć za popytem, a nowe zakłady nie będą gotowe do produkcji wafli krzemowych, dopóki nie otrzymają stałych dostaw surowców i drogich maszyn litograficznych zaprojektowanych przez ASML. A wisienką na torcie jest to, że producenci układów scalonych wciąż nie mogą znaleźć wystarczająco dużo wykwalifikowanych pracowników — to kolejny problem, na który nie ma łatwego rozwiązania.

Zobacz też: Sony zdradza swoje plany względem Bungie – firma ma wielkie oczekiwania

I tu cały na biało wkracza Goodram ze swoim nowym zakładem. Jego budowa rozpoczęła się dziewięć miesięcy temu po tym, jak firma Willk Elektronic SA — producent pamięci DRAM i NAND firmy Goodram — pozyskała prywatne środki inwestycyjne niezbędne do realizacji projektu. Celem jest rozbudowa istniejącego kampusu o kolejne 1140 m2 w części magazynowo-logistycznej oraz o 1200 m2 w części produkcyjnej. Czysty koszt, bez uwzględnienia wyposażenia, które zostanie zainstalowane w nowej hali produkcyjnej, szacuje się na 20 milionów złotych. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, producent spodziewa się zakończyć rozbudowę do końca 2022 roku.

Źródło: TechSpot

    Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

    Partner poradnika:

    Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
    Impression Tag
    Sprawdź najnowsze wpisy