GOODRAM wchodzi na Japoński rynek – czy polska firma podbije świat?

2 minuty czytania
Komentarze

Markę GOODRAM znają wszyscy. Odpowiedzialna za nią firma Wilk Elektronik to dość dobrze znany producent (nie mylić z importerem) pamięci RAM i dysków SSD. Produkty z tym logo są już znane w wielu europejskich państwach, jednak prawdopodobnie na tym się nie skończy.

Czym jest GOODRAM?

Wilk elektronik budynek
Siedziba firmy

Przeglądając oferty sprzedaży dysków SSD lub katalogi w stacjonarnych sklepach komputerowych możemy natknąć się na masę dysków marki GOODRAM. Nic w tym dziwnego, jest to polska firma, a więc dostęp do jej produktów jest najłatwiejszy. Trzeba tu zaznaczyć, że polskie dyski SSD można postawić wyżej niż podobne urządzenia z zagranicznych firm. Dlaczego? Otóż Wilk Elektronik to prawdopodobnie jedyna w Europie firma produkująca tego typu sprzęt. Tak, komponenty do produkcji dysków i pamięci RAM powstają w Azji, kości pamięci często są produkowane przez Toshibę. Podobnie jest z powstającymi w Chinach kontrolerami. Mimo wszystko nikt w Europie nie produkuje takiego sprzętu. Istnieje parę konkurencyjnych firm, jak np. niemiecka ADATA, jednak ich nośniki są w całości importowane z Chin.

GOODRAM podbija świat

Goodram naszyna produkcyjna

Omówiliśmy już popularność nośników polskiej marki na naszym rynku. Jednak na Polsce świat się nie kończy, dyski i pamięci GOODRAM kupimy także między innymi w Niemczech, Anglii, Hiszpanii i na Ukrainie. Co prawda nie są tam niezwykle popularne, ale są. Wilk Elektronik podjął właśnie ważny i bardzo ryzykowny krok – produkty marki GOODRAM będą sprzedawane także w Japonii.

Zobacz też: Samsung rozpoczyna produkcję nowych pamięci – 512 GB dla Galaxy S9?

Co takiego?

Pomysł może wydawać się zarówno głupi, jak i genialny. Kontrolowanie sprzedaży w tak oddalonym kraju na pewno nie będzie łatwe. Poza tym Japonia jest kompletnie innym państwem, trudno będzie zrozumieć ten rynek i uderzyć z przemyślaną kampanią marketingową. Jednak wszystko zostało dość dobrze przemyślane, Wilk Elektronik już nawiązał współpracę z największymi, Japońskimi dystrybutorami sprzętu. Poza tym decyzja ta ma jeszcze jedno uzasadnienie. Jak dobrze wiadomo Azja tonie w chińskiej elektronice, w tym także w dyskach SSD. Nie dotyczy to jednak Japonii. Jedynym tamtejszym producentem takiej elektroniki jest Toshiba. To duży gracz, ma własne kości pamięci i w zasadzie może zmieść GOODRAMa z powierzchni ziemi. Ale to tylko teoria, Toshiba nie słynie z dysków SSD, także GOODRAM ma ogromne pole do manewru. Japończycy nie boją się nowości, także to może się udać. Poza tym Wilk Elektronik zamierza podkreślać, że ten sprzęt został wyprodukowany w Polsce, co ma być ogromną reklamą dla naszego kraju.

Motyw