przetwarzanie gumy w papier

Zużytą oponę można przekształcić w papierowe opakowanie — oto odkrycie naukowców

1 minuta czytania
Komentarze

Biotechnolodzy i papiernicy z Politechniki Łódzkiej odkryli ciekawy sposób na przetwarzanie gumy w papier. Wykorzystali do tego szczep bakterii Lactiplantibacillus plantarum. Zgodnie z opracowaną przez naukowców metodą, w biodegradowalne opakowania można przetworzyć np. zużytą oponę.

Na czym polega przetwarzanie gumy w papier?

fot. Politechnika Łódzka

Badacze z Politechniki Łódzkiej wykorzystali aktywność szczepu bakterii Lactiplantibacillus plantarum do wytwarzania biocelulozy. To proces, w którym bakterie czerpią energię z gumowych odpadów. Duża retencja wody i niska wytrzymałość celulozy bakteryjnej powodują, że materiał ten nie sprawdza się do produkcji typowego papieru. Można jednak go wykorzystać do stworzenia papierowych opakowań.

Opracowaliśmy specjalny kompozyt – mieszaninę celulozy roślinnej i bakteryjnej, poprawiając dzięki temu cechy fizykochemiczne otrzymanego w ten sposób papieru, który staje się nieprzepuszczalny dla powietrza i jest oczywiście biodegradowalny — tłumaczy dr hab. inż. Tomasz P. Olejnik. Oprócz niego nad metodą pracowali dr hab. inż. Katarzyna Śliżewska, dr inż. Marta Pietras (z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności) oraz dr inż. Magdalena Kmiotek z Centrum Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej. Naukowcy opatentowali już swoje rozwiązanie.

Czytaj także: Woda ratunkiem dla OnePlus? Czas zacząć teoretycznie od nowa!

Badacze twierdzą, że otrzymany papier można wykorzystać do produkcji opakowań, które zastąpią te plastikowe. Zauważają też, że opony to toksyczny i trudno biodegradowalny materiał. Gdy są zgromadzone na składowiskach, stanowią problem ekologiczny i ekonomiczny. Znacznie lepiej zatem przetworzyć opony na coś, z czego jeszcze skorzystają ludzie.

źródło: Nauka w Polsce

Motyw