Solar Orbiter zbadała ogon komety

Sonda Solar Orbiter przelatuje przez ogon komety

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Sonda Solar Orbiter wykonuje obecnie serię lotów wokół Układu Słonecznego, aby zbliżyć się do swojego ostatecznego celu — Słońca. Warto bowiem podkreślić, że podczas podróży laboratorium naukowe ma okazję zbadać także inne ciekawe obiekty, z czego naukowcy chętnie korzystają. Jednym z nich jest kometa, z którą niedawno sonda miała bliskie spotkanie.

Solar Orbiter zbadała ogon komety

Dokładniej rzecz biorąc Solar Orbiter przeszedł przez ogon komety zwanej C/2021 A1 Leonard. Miało to miejsce 17 grudnia 2021 roku i zajęło sondzie kilka dni. ESA udostępniła teraz więcej informacji na temat komety i tego, czego naukowcy mają nadzieję się z niej dowiedzieć. Zespół wykorzystał zestaw instrumentów na Solar Orbiterze zwany Solar Wind Analyser (SWA) do wykrycia związków chemicznych obecnych w ogonie komety, znajdując jony tlenu i węgla, azotu cząsteczkowego, cząsteczki tlenku węgla, dwutlenku węgla i prawdopodobnie wody. Eksperci byli również w stanie przyjrzeć się, w jaki sposób wiatr słoneczny wpłynął na pole magnetyczne wokół komety, która jest wyciągnięta z pola magnetycznego Słońca.

Zobacz też: Przelew na telefon Blik dla WOŚP — tak Polski Standard Płatności wspiera orkiestrę

Solar Orbiter już po raz drugi zbliżył się do komety, ponieważ w 2020 roku przeszedł również przez ogon komety ATLAS. Tym razem więcej instrumentów Solar Orbiter było online i gotowych do obserwacji, zbierając dodatkowe dane, które pomogą astronomom poprawić ich zrozumienie tego typu obiektów. Oczywiście nie wpłynęło to w żaden sposób na cel misji, którym oczywiście pozostaje nasza rodzima gwiazda.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy