Solar Orbiter zbadała ogon komety

Sonda Solar Orbiter przelatuje przez ogon komety

1 minuta czytania
Komentarze

Sonda Solar Orbiter wykonuje obecnie serię lotów wokół Układu Słonecznego, aby zbliżyć się do swojego ostatecznego celu — Słońca. Warto bowiem podkreślić, że podczas podróży laboratorium naukowe ma okazję zbadać także inne ciekawe obiekty, z czego naukowcy chętnie korzystają. Jednym z nich jest kometa, z którą niedawno sonda miała bliskie spotkanie.

Solar Orbiter zbadała ogon komety

Dokładniej rzecz biorąc Solar Orbiter przeszedł przez ogon komety zwanej C/2021 A1 Leonard. Miało to miejsce 17 grudnia 2021 roku i zajęło sondzie kilka dni. ESA udostępniła teraz więcej informacji na temat komety i tego, czego naukowcy mają nadzieję się z niej dowiedzieć. Zespół wykorzystał zestaw instrumentów na Solar Orbiterze zwany Solar Wind Analyser (SWA) do wykrycia związków chemicznych obecnych w ogonie komety, znajdując jony tlenu i węgla, azotu cząsteczkowego, cząsteczki tlenku węgla, dwutlenku węgla i prawdopodobnie wody. Eksperci byli również w stanie przyjrzeć się, w jaki sposób wiatr słoneczny wpłynął na pole magnetyczne wokół komety, która jest wyciągnięta z pola magnetycznego Słońca.

Zobacz też: Przelew na telefon Blik dla WOŚP — tak Polski Standard Płatności wspiera orkiestrę

Solar Orbiter już po raz drugi zbliżył się do komety, ponieważ w 2020 roku przeszedł również przez ogon komety ATLAS. Tym razem więcej instrumentów Solar Orbiter było online i gotowych do obserwacji, zbierając dodatkowe dane, które pomogą astronomom poprawić ich zrozumienie tego typu obiektów. Oczywiście nie wpłynęło to w żaden sposób na cel misji, którym oczywiście pozostaje nasza rodzima gwiazda.

Źródło: SlashGear

Motyw