Moderna szczepionka przeciwko HIV

Moderna testuje na ludziach szczepionkę przeciw HIV opartą na mRNA

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Firma Moderna rozpoczęła badania kliniczne na wczesnym etapie szczepionki zawierającej mRNA wirusa HIV. W czwartek podała ochotnikom w George Washington University School of Medicine and Health Sciences pierwsze dawki szczepionki, którą opracowała wspólnie z International AIDS Vaccine Initiative. Warto tu dodać, że testy na ludziach są kluczowe, ponieważ wirus HIV wywołuje AIDS tylko u ludzi. Oczywiście nie oznacza to, że ochotnicy zyskali jakąkolwiek odporność na HIV.

Moderna szczepionka przeciwko HIV

Moderna szczepionka przeciwko HIV
Fot. PixaBay

Podobnie jak szczepionka COVID-19, nowa terapia wykorzystuje przekaźnikowe RNA, aby zmusić ludzkie ciało do produkcji białek, które wywołają odpowiedź immunologiczną. Moderna ma nadzieję, że zastrzyk wywoła specyficzną klasę białych krwinek, znanych jako limfocyty B, które następnie mogą przekształcić się w przeciwciała o szerokim zakresie neutralizacji. Według firmy te białka są powszechnie uważane za cel szczepień przeciwko HIV, a to jest pierwszy krok w tym procesie.

Zobacz też: Czwartkowa aktualizacja biblioteki Netflixa. Dodano aż 9 naprawdę niezłych nowości!

W ramach badania Moderna planuje przetestować zarówno szczepionkę podstawową, jak i dawkę przypominającą. W badaniu fazy 1 weźmie udział 56 zdrowych, HIV-negatywnych dorosłych uczestników. Firma poda 48 z nich szczepionkę mRNA. Trzydziestu dwóch z tej grupy otrzyma również zastrzyk przypominający. Ostatnim ośmiu uczestnikom biorącym udział w pierwszym badaniu firma poda tylko zastrzyk przypominający. Moderna twierdzi, że następnie będzie monitorować całą grupę przez sześć miesięcy, aby ocenić bezpieczeństwo szczepionki. Firma planuje również zbadać odpowiedź immunologiczną, jaką szczepionka wywołuje na poziomie molekularnym, aby ustalić, czy jest ona skuteczna.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy