Chrome 100 Canary

Chrome 100 już jest – na razie w wersji testowej

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Google Chrome jest z nami od dłuższego czasu zarówno jako przeglądarka na PC, jak i na urządzenia mobilne. Osiągnęła ona właśnie dość medialny punkt w swoim rozwoju: otóż pierwsza trzycyfrowa wersja przeglądarki, czyli, Chrome 100, jest już dostępna na kanale Canary. Oczywiście oznacza to bardzo wczesne testy i mało stabilną wersję, jednak każdy chętny może ją zainstalować i przetestować. Chociaż zmiana ze stabilnej wersji nie jest najlepszym pomysłem.

Chrome 100 Canary

Chrome 100 Canary
Fot. Chrome

Historia Chrome nie jest wcale szczególnie długa jak na program, który ma już setną pełną wersję. Przeglądarka została po raz pierwszy wydana jako beta we wrześniu 2008 roku — na początek tylko dla Windowsa. Stało się to jakiś czas po rozpoczęciu tak zwanej drugiej wojny przeglądarek, która oznaczała tyle, że Firefox zaczął przejmować coraz większe udziały w rynku kosztem IE. Jednak plotki o tym, że Google planuje stworzyć własną przeglądarkę, zaczęły krążyć w 2004 roku — ówczesny prezes Eric Schmidt był początkowo przeciwny jej stworzeniu, ale zmienił zdanie po tym, jak założyciele firmy Larry Page i Sergey Brin sprowadzili na pokład grupę programistów Mozilli Firefox, aby zbudować wstępny prototyp. Projekt Chrome rozpoczął swój rozwój w 2006 roku, pod przewodnictwem Sundara Pichai, który później został obecnym dyrektorem generalnym Google. Tym samym gigant nie tyle zareagował na zmiany, ile miał duże szczęście z wejściem na rynek, gdy dominująca pozycja żadnego z graczy nie była ugrntowana. Po wydaniu przeglądarka szybko nabrała rozpędu, wyprzedzając Firefoksa w 2011 roku, a od 2012 roku miała stać się najczęściej używaną przeglądarką na świecie. Co więcej, Chromium, projekt open-source, na którym bazuje Chrome, służy teraz także jako baza dla innych przeglądarek, takich jak Microsoft Edge, Opera, czy Brave. Tak więc nawet jeśli nie używasz Chrome, to istnieje szansa, że czytasz to w przeglądarce, która jest na nim oparta.

Zobacz też: Dying Light 2 – nowy zwiastun trybów graficznych na PS5 i Xbox Series X

Pamiętajmy jednak, że Chrome 100 nie przynosi żadnych istotnych funkcji. Początkowo może nawet spowodować pewne problemy z działaniem niektórych stron internetowych stworzonych za pomocą DUDY. Ponieważ Chrome 100 jest dopiero w wersji Canary, minie jeszcze trochę czasu, zanim pojawi się w stabilnej gałęzi dystrybucji. To się jednak zmieni pod koniec marca, o ile wersja ta nie będzie sprawiała żadnych problemów.

Źródło: AndroidPolice

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy