Raspberry Pi 4 2 GB Ubuntu

Ubuntu dla Raspberry Pi zmniejsza swoje wymagania – tańsza malinka też już wystarczy

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Jeśli ktoś chciał zrobić miniPC ze swojego Raspberry Pi 4, to zakup wersji 2 GB nie był zbyt szczęśliwym wyborem. I pomijam tu fakt, że w dzisiejszych czasach taka pamięć to stanowczo za mało do swobodnego przeglądania sieci.  Rzecz w tym, że jeśli ktoś postanowił uruchomić na swojej malince Ubuntu, zamiast Raspberry Pi OS, to był ograniczony tylko do wersji komputera z 4 lub 8 GB RAM. To się jednak zmieniło i system operacyjny stał się właśnie dostępny dla wszystkich malinek najnowszej generacji — oczywiście z pominięciem Pi Zero 2.

Raspberry Pi 4 2 GB Ubuntu

Raspberry Pi 4 2 GB Ubuntu

Canonical chwali się, że udało mu się osiągnąć ten cel dzięki kompresji. Podobnie jak wiele systemów operacyjnych, Ubuntu używa pliku swapfile w systemie pamięci masowej komputera do przechowywania danych, które nie mieszczą się w pamięci RAM. W przypadku Pi są to zwykle karty micro SD. Te zaś są zauważalnie wolniejsze od SSD. Korzystanie z nich, jako wsparcia dla pamięci operacyjnej jest więc stosunkowo marnym pomysłem. I tu pojawia się zswap. Jest to narzędzie do kompresji, które przechwytuje procesy, które mają być wysłane do pliku swap i kompresuje je, pozostawiając je w RAM. Ich dekompresja jest zaś znacznie szybsza niż pobieranie danych z karty SD. Warto podkreślić, że w pewnych przypadkach rozwiązanie to może okazać się użyteczne nawet na Raspberry Pi 4 z 4 lub 8 GB RAM.

Zobacz też: Jest postępowanie UOKiK przeciwko UPC Polska — chodzi o kary za zerwanie umowy

Oczywiście ktoś mógłby zapytać, po co mu w ogóle Ubuntu w Raspberry Pi? Uważam jednak, że taka osoba źle podchodzi do tego zagadnienia. W końcu nic nie stoi na przeszkodzie, aby zswap trafiło także do innych dystrybucji Linuksa, w tym właśnie do Raspberry Pi OS. To zaś oznacza, że fani Malinki naprawdę mogą na tym realnie zyskać.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy