UOKiK UPC Polska

Jest postępowanie UOKiK przeciwko UPC Polska — chodzi o kary za zerwanie umowy

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie przeciwko UPC Polska. Powodem jest podejrzenie, że operator telewizji kablowej nakładał wysokie opłaty za rozwiązanie umowy przed terminem. W tej sprawie mogło dojść do naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

UOKiK zajmie się działaniami UPC Polska

UOKiK UPC Polska

Postępowanie urzędu dotyczy możliwości zastrzegania przez UPC opłat przewyższających wartość umowy, gdy konsument zrezygnuje z usług przed jej końcem. UOKiK otrzymywał skargi konsumentów na działania operatora. Chciałem rozwiązać wcześniej umowę zawartą z UPC. Po kontakcie telefonicznym dostałem informację że gdybym rozwiązał umowę w sierpniu br. kara wynosi 11 000 zł. Umowa została zawarta w marcu 2021 na 2 lata. Koszt całej umowy to około 3100 zł — to jedna z tych skarg.

Jeśli konsument rozwiązuje umowę z operatorem przed terminem, to dostawca usług telekomunikacyjnych może pobrać opłatę. Nie może być ona jednak wyższa niż przyznana konsumentowi ulga pomniejszona o czas korzystania z usług. Wysokości ulgi należy szukać w umowie — chodzi o warunki promocyjne. UOKiK twierdzi, że z analizy umów i skarg nadsyłanych przez konsumentów wynika, że UPC może chcieć nieadekwatnie wysokich opłat za rozwiązanie umowy.

Postępowanie wykaże, czy operator UPC Polska zawyża przyznane konsumentom ulgi, które są podstawą wyliczenia opłaty za wypowiedzenie umowy. Ze skarg wynika, że całkowite koszty związane z zerwaniem umowy mogą przewyższać całkowite koszty związane z jej kontynuowaniem. Może to prowadzić do sytuacji, w której konsument zmuszony jest kontynuować usługę z obawy przed niewspółmiernie wysoką opłatą – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Czytaj także: Block potwierdza plany budowy dedykowanego procesora do kopania Bitcoina

UOKiK przypomina, że postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów może zakończyć się karą w wysokości do 10% obrotu. Pod lupą urzędu jest nie tylko UPC. UOKiK prowadzi też postępowania wyjaśniające w podobnych sprawach wobec Netii i Vectry, a także nie wyklucza działań wobec innych podmiotów.

źródło: UOKiK

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy