uzależnienie od mediów społecznościowych

Co ósme dziecko jest uzależnione od mediów społecznościowych

2 minuty czytania
Komentarze

Badanie przeprowadzone na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka pokazuje, jak wygląda uzależnienie od mediów społecznościowych wśród dzieci i nastolatków. Pomocy w związku z takim uzależnieniem wymaga od 11 do 15% młodych ludzi, w zależności od grupy wiekowej. O ilości czasu spędzanego przez dziecko w sieci często nie wiedzą rodzice.

Tak wygląda uzależnienie od mediów społecznościowych wśród dzieci i nastolatków

źródło: brpd.gov.pl

W czerwcu 2021 roku firma Danae na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka przeprowadziła badanie na grupie 5800 uczniów. Wyniki? 13% dzieci (2. klasa szkoły podstawowej), 11% nastolatków (6. klasa szkoły podstawowej) i 15% młodzieży (2. klasa szkoły ponadpodstawowej) jest uzależnionych od mediów społecznościowych i potrzebuje pomocy.

Tylko co ósmy drugoklasista ze szkoły podstawowej nie korzystał z mediów społecznościowych w swoim wolnym czasie, po zdalnych lekcjach. 4% najmłodszych, 10% szóstoklasistów i aż 16% najstarszych uczniów zadeklarowało, że spędza w internecie 8 godzin dziennie. Badanie przeprowadzone na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka pokazuje, że niepokojąco rośnie odsetek młodych ludzi, którzy chcą ograniczyć korzystanie z mediów społecznościowych, ale nie potrafią tego zrobić. Wielu ankietowanych uczniów traktuje social media jako coś, co poprawia im samopoczucie (48% nastolatków, 51% młodzieży). Co czwarty uczeń szkoły średniej zaniedbywał inne zajęcia, spędzając czas na portalach społecznościowych.

Badanie pokazuje, że dzieci i młodzież często nie radzą sobie z próbami ograniczenia czasu poświęcanego na media społecznościowe. Czują się źle, gdy są poza siecią, a korzystanie z social mediów jest ich sposobem na poprawę samopoczucia. To objawy uzależnienia. Musimy pomóc im rozwijać alternatywne formy spędzania czasu, uczyć organizacji czasu wolnego i zachęcić do budowania zdrowych relacji w świecie realnym – mówi Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Czytaj także: Internauci uratowali Telefon Zaufania — niesamowite efekty zbiórki

Zauważono również wysoki odsetek dzieci, których rodzice nie zdają sobie sprawy z ilości czasu spędzanego przez nie w sieci. Rada Ekspertów przy Rzeczniku Praw Dziecka chce przeprowadzenia ogólnopolskiej kampanii zwiększającej świadomość rodziców. Eksperci rekomendują też m.in. rozwijanie alternatywnych form spędzania czasu dla dzieci i młodzieży, pokazywanie im właściwych wzorców odpoczynku i tworzenie zachęt do budowania zdrowych relacji w świecie realnym.

źródło: Biuro Rzecznika Praw Dziecka

Motyw