uzależnienie od mediów społecznościowych

Co ósme dziecko jest uzależnione od mediów społecznościowych

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Badanie przeprowadzone na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka pokazuje, jak wygląda uzależnienie od mediów społecznościowych wśród dzieci i nastolatków. Pomocy w związku z takim uzależnieniem wymaga od 11 do 15% młodych ludzi, w zależności od grupy wiekowej. O ilości czasu spędzanego przez dziecko w sieci często nie wiedzą rodzice.

Tak wygląda uzależnienie od mediów społecznościowych wśród dzieci i nastolatków

źródło: brpd.gov.pl

W czerwcu 2021 roku firma Danae na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka przeprowadziła badanie na grupie 5800 uczniów. Wyniki? 13% dzieci (2. klasa szkoły podstawowej), 11% nastolatków (6. klasa szkoły podstawowej) i 15% młodzieży (2. klasa szkoły ponadpodstawowej) jest uzależnionych od mediów społecznościowych i potrzebuje pomocy.

Tylko co ósmy drugoklasista ze szkoły podstawowej nie korzystał z mediów społecznościowych w swoim wolnym czasie, po zdalnych lekcjach. 4% najmłodszych, 10% szóstoklasistów i aż 16% najstarszych uczniów zadeklarowało, że spędza w internecie 8 godzin dziennie. Badanie przeprowadzone na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka pokazuje, że niepokojąco rośnie odsetek młodych ludzi, którzy chcą ograniczyć korzystanie z mediów społecznościowych, ale nie potrafią tego zrobić. Wielu ankietowanych uczniów traktuje social media jako coś, co poprawia im samopoczucie (48% nastolatków, 51% młodzieży). Co czwarty uczeń szkoły średniej zaniedbywał inne zajęcia, spędzając czas na portalach społecznościowych.

Badanie pokazuje, że dzieci i młodzież często nie radzą sobie z próbami ograniczenia czasu poświęcanego na media społecznościowe. Czują się źle, gdy są poza siecią, a korzystanie z social mediów jest ich sposobem na poprawę samopoczucia. To objawy uzależnienia. Musimy pomóc im rozwijać alternatywne formy spędzania czasu, uczyć organizacji czasu wolnego i zachęcić do budowania zdrowych relacji w świecie realnym – mówi Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Czytaj także: Internauci uratowali Telefon Zaufania — niesamowite efekty zbiórki

Zauważono również wysoki odsetek dzieci, których rodzice nie zdają sobie sprawy z ilości czasu spędzanego przez nie w sieci. Rada Ekspertów przy Rzeczniku Praw Dziecka chce przeprowadzenia ogólnopolskiej kampanii zwiększającej świadomość rodziców. Eksperci rekomendują też m.in. rozwijanie alternatywnych form spędzania czasu dla dzieci i młodzieży, pokazywanie im właściwych wzorców odpoczynku i tworzenie zachęt do budowania zdrowych relacji w świecie realnym.

źródło: Biuro Rzecznika Praw Dziecka

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy