ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Adapter z DDR4 na DDR5

DDR4 na płytach głównych DDR5 – ta przejściówka rozwiązuje wiele problemów

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

YouTuber z Tajpej, który może być częścią zespołu Asus ROG, stworzył prototyp adaptera pozwalającego na używanie pamięci DDR4 na płytach głównych zaprojektowanych tylko dla DDR5. Ten trik może rozwiązać problem, z którym muszą się mierzyć osoby budujące lub kupujące nowe komputery z nowymi procesorami Intel Alder Lake, czyli niedobory pamięci nowej generacji.

Adapter z DDR4 na DDR5

Kiedy Intel wprowadził swoje procesory Alder Lake w listopadzie, pozwoliło to użytkownikom w końcu sięgnąć po kości RAM DDR5 — o ile uda im się je znaleźć. Braki w łańcuchu dostaw wpłynęły bowiem na produkcję DDR5, więc użytkownicy mogą chcieć na razie pozostać przy DDR4. Jednakże uaktualnienie z DDR4 do DDR5 w późniejszym terminie oznacza wymianę całej płyty głównej, ponieważ płyty główne mogą obecnie obsługiwać tylko jeden lub drugi rodzaj pamięci. Problem ten rozwiązuje adapter DDR4 RAM, którego działanie zostało potwierdzone na płycie głównej Asus Z690 DDR5.

Zobacz też: Pizza zamiast Mikołaja, maseczki i nie tylko — takie były Google Doodle w 2021

Oczywiście rzeczony prototyp jest nadal we wczesnej fazie i w obecnej formie sama jego wysokość może być problematyczna w wielu zestawach komputerowych. Wymaga on więc dopracowania i zmniejszenia, zanim w ogóle będzie można mówić jego produkcji masowej. Co więcej, braki na rynku procesorów również mogą okazać się problemem w produkcji tego urządzenia. Możliwe więc, że zanim adapter ten trafi do sprzedaży — o ile to się w ogóle stanie — to problemy z dostępnością DDR5 również znikną.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy