ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Google Doodle 2021

Pizza zamiast Mikołaja, maseczki i nie tylko — takie były Google Doodle w 2021

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Artykuły

Początek stycznia to dobry moment na podsumowanie tego, co działo się w poprzednich 12 miesiącach. Dziś przypomnimy, jak wyglądały Google Doodle w 2021 roku. Charakterystyczne obrazki od internetowego giganta często pokazywały, czym żyło społeczeństwo, czasem zaskakiwały, a raz nawet wzbudziły niemałe oburzenie.

Pizza, maseczki i „odwołane święta” – oto Google Doodle w 2021 roku

Co jakiś czas, otwierając wyszukiwarkę Google, zamiast standardowego loga internetowego giganta widzimy doodle, czyli okolicznościowe obrazki lub animacje. Jest tak przeważnie podczas ważnych wydarzeń (np. sportowych), rocznic historycznych lub innych sytuacji wartych uwagi według Google. Niektóre doodle mają charakter ściśle lokalny, inne są wyświetlane użytkownikom popularnej wyszukiwarki z niemal całego świata. Przypomnijmy sobie wybrane doodle z ubiegłego roku.

Pandemia to temat, którego nie dało się uniknąć

Choć wielu z nas jest już zwyczajnie zmęczonych tematem pandemii koronawirusa, to nie da się ukryć, że ma on ogromny wpływ na nasze życie. W 2021 roku miało to swoje odzwierciedlenie w działaniach Google. Pandemia niejednokrotnie pojawiała się w doodlach. Zaszczep się. Noś maseczkę. Ocal ludzkie życie — obrazek o tym tytule był wyświetlany na stronie głównej popularnej wyszukiwarki w dniach 1 maja, 1 i 22 czerwca, 4, 16, 17, 18, 19, 20, 23, 24, 25, 26, 30, 31 sierpnia, 1, 2, 3, 18-19 września, 5-7 listopada, 8, 13, 14, 15, 16, 17 grudnia. Skąd tak wiele dat? W zależności od dnia Google wyświetlało doodla w innych regionach świata. Internetowy gigant wielokrotnie wyświetlał także doodle z podziękowaniami dla lekarzy oraz skupiające się na zachęcaniu do noszenia masek. Wspólnym punktem niemal wszystkich obrazków związanych z pandemią są właśnie maseczki.

Zaskakujące Mikołajki i kontrowersyjne święta

6 grudnia Google zaskoczyło wielu użytkowników popularnej wyszukiwarki internetowej. Jak wiadomo, tradycją tego dnia jest obdarowywanie innych (szczególnie dzieci) prezentami. Najmłodsi wierzą, że upominki roznosi w nocy Święty Mikołaj. Google zamiast obrazka nawiązującego do tej tradycji postanowiło wyświetlić swoim użytkownikom… pizzę neapolitańską. Internetowy gigant uczcił w ten sposób rocznicę wpisania tego dania na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Oprócz okolicznościowej grafiki użytkownicy wyszukiwarki otrzymali prostą grę logiczną, w której trzeba było pokroić pizzę w odpowiedni sposób.

W podobnym czasie Google jeszcze raz zaskoczyło (a nawet oburzyło) niektórych użytkowników. W wyszukiwarce pojawiła się prosta animacja z napisem Google i kolorowymi lampkami. Doodle został podpisany jako seasonal holidays 2021, a na stronie Google po polsku widniał tytuł święta sezonowe 2021. Niektórzy internauci dopatrywali się tu drugiego dna, co pokazuje znalezisko na portalu wykop o tytule Święta sezonowe 2021 – Google odwołuje Boże Narodzenie. Zostały święta sezonowe., które trafiło na stronę główną przez głosy ponad tysiąca użytkowników. Wielu komentujących krytykowało jednak atakowanie Google za świątecznego doodla. Argumentowali oni, że polski tytuł obrazka wynika prawdopodobnie z automatycznego tłumaczenia i że brak narzucania przez internetowego giganta mocno religijnej i tradycyjnej symboliki jest czymś pozytywnym. W końcu świąteczny czas powinien łączyć, a nie dzielić i być okazją dla osób z różnym światopoglądem do spędzenia czasu z rodziną.

Google świętowało niepodległość państw oraz przypominało o wyborach

Tradycyjnie dużą część doodli stanowiły te poświęcone uczczeniu niepodległości państw. W minionym roku poszczególne animacje zostały wykonane w bardzo podobnym stylu — kilka z nich możecie zobaczyć powyżej. Charakterystyczny element to flaga danego kraju powiewająca na tle nieba. Wyjątki to m.in. Dzień Niepodległości Kolumbii.

Google zachęcało również do udziału w wyborach, które miały miejsce m.in. w Niemczech oraz Argentynie. Jedną z liter O w słowie Google zastępowała na jeden dzień urna wyborcza w barwach danego kraju, co przypominało mieszkańcom, że mogą iść i oddać swój głos.

Święta, pory roku i wspomnienia znanych osób

Na ubiegłorocznych doodlach można było zobaczyć również znane osoby, a także te mniej znane, ale z dużymi osiągnięciami. Google przypominało o rocznicach ich urodzin i publikowało wspomnienia na ich temat. Użytkownicy popularnej wyszukiwarki widzieli również obrazki nawiązujące do regionalnych świąt oraz pór roku.

Czytaj także: Historia Google Doodles – każdy widział kiedyś te obrazki, mało kto wie, skąd się wzięły

Google Doodle w 2021 roku już znamy. Jakie będą w 2022?

Styczeń Google rozpoczęło bez zaskoczeń, czyli od doodla zwracającego uwagę na koniec starego i początek nowego roku. Jakie ciekawe obrazki przygotuje dla nas internetowy gigant w 2022 roku, przekonamy się w nadchodzących miesiącach. Wystarczy, że zwrócimy uwagę na grafiki wyświetlane na głównej stronie popularnej wyszukiwarki.

Sprawdź najnowsze wpisy