ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Dell Concept Luna

Dell zrobi wszystko, żeby jego laptopy były prostsze w naprawie

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Współpracując z firmą Intel, Dell stworzył nowy laptop o nazwie Concept Luna, którego celem jest sprawienie, aby przyszłe komputery PC były łatwiejsze do naprawy, ponownego użycia i recyklingu. Firma Dell twierdzi, że gdyby uwzględniła wszystkie pomysły projektowe, mogłaby zmniejszyć ślad węglowy komputera nawet o 50 procent w porównaniu z obecnymi modelami laptopów.

Dell Concept Luna

Dell Concept Luna

Kluczową cechą Concept Luna są przeprojektowane komponenty i nowy, bardziej wydajny układ. Płyta główna jest o 75 procent mniejsza i ma tylko 5,580 milimetrów kwadratowych i o 20 procent mniejszą liczbę komponentów. Wszystko jest inaczej rozplanowane, a płyta główna znajduje się blisko górnej pokrywy, dzięki czemu ma większy obszar chłodzenia. Jest ona także oddzielona od jednostki ładującej baterie w podstawie, co pozwala na lepsze pasywne chłodzenie, które może wyeliminować potrzebę stosowania wentylatora. 

Zobacz też: Jedna z najlepszych platformówek teraz za darmo – kolejna gra od Ubisoft w prezencie

Dell chwali się, że konstrukcja ta zmniejsza również zapotrzebowanie na energię, pozwalając projektantom na użycie mniejszej baterii z ogniwami o głębokim cyklu, które oferują długie ładowanie, które może być utrzymywane przez wiele lat użytkowania. Oprócz tego, że konstrukcja jest bardziej energooszczędna, projektanci firmy Dell zastosowali mniej energochłonne materiały, które łatwiej poddać recyklingowi. Na przykład aluminiowy korpus został przetworzony przy użyciu energii wodnej i powstał dzięki bardziej wydajnej konstrukcji tłoczonej. Firma Dell zmniejszyła także dziesięciokrotnie liczbę śrub. Żeby dostać się do wnętrza urządzenia, wystarczy odkręcić tylko cztery z nich. To nie tylko zmniejsza ilość materiałów, ale także skraca czas naprawy o około 1,5 godziny. Nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać aż takie laptopy trafią do sprzedaży.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy