ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Masayuki Uemura

Zmarł Masayuki Uemura – twórca NES i SNES, który zmienił oblicze gier i naszego dzieciństwa

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Poinformowano, że zmarł Masayuki Uemura, czyli twórca NES (Nintendo Entertainment System) oraz SNES. Bez tego człowieka branża gier dziś nie wyglądałaby tak, jak wygląda. Uemura zmarł 6 grudnia i miał wtedy 78 lat. I choć w branży nie pracował już od jakiegoś czasu, jego wkład w jej rozwój jest nie do zaprzeczenia.

Nie żyje twórca NES – Masayuki Uemura miał 78 lat

NES konsola
Fot. Wikipedia

Masayuki Uemura w Nintendo pracował w latach 1971-2004, ale wcześniej zaznaczył też swoją obecność w firmie Sharp. To jednak Nintendo sprawiło, że o Japończyku zrobiło się głośno na całym świecie. Kiedy Uemura zaczął pracę w firmie zajął się rozwijaniem systemu Laser Clay, który zapewne każdy gracz zna z… Duck Hunt. Mowa o „pistolecie”, który dołączany był do konsoli i pozwalał na strzelanie do ekranu. Tytuł pojawił się na NES w 1985 roku i do dziś jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych gier na świecie. Zapewne w Polsce wiele osób grało w produkcję na Pegasusie, który był tak naprawdę klonem NES, zwanego także jako Famicon.

I to właśnie NES był największym sukcesem, pod którym mógł się podpisać Masayuki Uemura. 8-bitowa konsola swoją premierę miała w Japonii w 1983 roku, a kilka lat później pojawiła się już na całym świecie. Popularność NES-a zaskoczyła chyba samych twórców, a konsola do tej pory sprzedała się na świecie w ponad 60 milionach egzemplarzy. Po samej premierze NES trafił do ponad 2,5 miliona graczy, a mówimy tutaj o czasach, kiedy granie wcale nie było tak popularne, jak jest dzisiaj.

Zobacz też: Wymagania sprzętowe God of War na PC ujawnione.

Masayuki Uemura był także współodpowiedzialny za stworzenie SNES, czyli następcy NES-a. Na obie konsole Nintendo pojawiły się produkcje, które zmieniły to, jak wyglądały gry. Mowa o Donkey Kong czy Super Mario Bros. Można powiedzieć, że zawdzięczamy twórcy NES-a o wiele więcej, niż mogliśmy podejrzewać. Masayuki Uemura nawet kiedy przeszedł już na emeryturę zajmował się prowadzeniem wykładów związanych z branżą gier.

Źródło: Nintendo Life

Sprawdź najnowsze wpisy