ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
stopień alarmowy alfa-crp

W polskim Internecie obowiązywał będzie stopień alarmowy ALFA-CRP – co to oznacza?

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Dziś od północy obowiązywał będzie w Polsce stopień alarmowy ALFA-CRP. Mowa o działaniach w Internecie, ale zanim zaczniemy panikować, warto dowiedzieć się, czym w ogóle jest taki stopień alarmowy. Ten powiązany jest z organizacją Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 (the UN Internet Governance Forum) i tak naprawdę, to obywatele Polski nie mają powodów do obaw.

Stopień alarmowy ALFA-CRP

Szczyt Cyfrowego ONZ – IGF 2021 odbywał się będzie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach (06-10.12) i stąd też decyzja o wprowadzeniu pierwszego stopnia alarmowego dotyczącego cyberprzestrzeni. Decyzję o wprowadzeniu takiego stanu podejmuje Prezes Rady Ministrów i pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP obowiązywał będzie od niedzieli 5 grudnia 2021 r. (od godz. 23:59) do piątku 10 grudnia 2021 r. (do godziny 23:59). W największym skrócie można powiedzieć, że ALFA-CRP jest działaniem polegającym na czujnym obserwowaniu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych w kraju.

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą  m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

GOV

Zobacz też: Telefony z 5G stają się o wiele popularniejsze, niż kiedyś te z 4G.

Szczyt Cyfrowego ONZ będzie dużym wydarzeniem, więc nie dziwne, że rząd wprowadza różnego rodzaju środki ostrożności. W końcu o atakach teleinformatycznych słyszymy coraz częściej. Podczas szczytu wszystko powinno działać tak, jak należy i o to właśnie mają zadbać odpowiednie służby.

Źródło: GOV.pl

Sprawdź najnowsze wpisy