Informatyka najpopularniejszym kierunkiem studiów

Informatyka najpopularniejszym kierunkiem studiów w Polsce

1 minuta czytania
Komentarze

Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało dane, z których wynika, że najpopularniejszym kierunkiem studiów podczas ostatniej rekrutacji była informatyka. Wyprzedził on m.in. psychologię oraz zarządzanie. MEiN zauważa również, że oblegane przez kandydatów były m.in. kierunki związane z zielonymi technologiami i internetem rzeczy.

Informatyka najpopularniejszym kierunkiem studiów

Podczas rekrutacji na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie w roku akademickim 2021/2022 36 026 osób próbowało dostać się na studia informatyczne. Czyni to z informatyki najpopularniejszy kierunek wśród kandydatów. Drugą w rankingu psychologię chciało studiować 35 264 osób, natomiast trzecie zarządzanie 29 272 osoby. W pierwszej piątce są jeszcze kierunek lekarski i prawo.

Inaczej wygląda jednak zestawienie najbardziej obleganych kierunków. Tu oprócz liczby chętnych do studiowania istotną rolę odgrywa liczba dostępnych miejsc. Podczas rekrutacji w roku akademickim 2021/2022 najbardziej oblegane były inżynieria nanostruktur (27,8 osoby na miejsce), koreanistyka (26,6), zielone technologie (25,1), a także inżynieria internetu rzeczy (22,0). Pierwszą piątkę zamknęła komunikacja wizerunkowa z wynikiem 18,3.

Czytaj także: Kontrowersyjna funkcja Microsoft Edge już gotowa. W Internecie zawrzało

Łącznie w uczelniach nadzorowanych przez ministra edukacji i nauki przyjęto ponad 428 tysięcy osób na studia w roku akademickim 2021/2022. 319 tysięcy osób rozpoczęło naukę na studiach I stopnia i jednolitych magisterskich, natomiast 109 tysięcy na studiach II stopnia.

źródło: MEiN