ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Procesor kwantowy IBM Eagle

IBM twierdzi, że jego nowy układ kwantowy nie może być symulowany przez klasyczne superkomputery

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

IBM twierdzi, że zrobiło duży krok w kierunku praktycznych obliczeń kwantowych. Firma właśnie zaprezentowała Eagle, procesor kwantowy o mocy 127 qubitów. Wedle zapewnień producenta jest to pierwszy taki procesor, który nie może być symulowany przez klasyczny superkomputer. IBM podkreśla, że do symulacji Eagle potrzeba by więcej klasycznych bitów niż jest atomów w każdym człowieku na Ziemi. Producent przypisuje przełom nowej konstrukcji, która umieszcza elementy sterujące procesora na wielu poziomach fizycznych, podczas gdy qubity znajdują się na jednej warstwie. Jest to konstrukcja, która według firmy pozwala na znaczne zwiększenie mocy obliczeniowej.

Procesor kwantowy IBM Eagle

Procesor kwantowy IBM Eagle

Jednym z aspektów Eagle, o którym firma na razie nie mówi, jest objętość kwantowa. Jest to metryka stworzona przez IBM, która próbuje zmierzyć wydajność komputera kwantowego poprzez całościowe spojrzenie na jego poszczególne części. Pod uwagę brane są nie tylko qubity, ale także sposób, w jaki oddziałują one na siebie nawzajem. Im wyższa jest objętość kwantowa, tym bardziej komputer kwantowy jest zdolny do rozwiązywania trudnych problemów. Zamiast tego firma skupia się na innch aspektach:

Nasz pierwszy 127-qubitowy procesor Eagle jest dostępny jako system eksploracyjny w chmurze IBM Cloud dla wybranych członków IBM Quantum Network. Systemy eksploracyjne to wczesny dostęp do naszych najnowszych technologii, dlatego nie gwarantujemy czasu sprawności ani konkretnego poziomu powtarzalnej wydajności, mierzonej objętością kwantową.

— Podkreśla firma. 

Zobacz też: Zdjęcia Samsung Galaxy A33 5G – w 2022 roku będzie coraz więcej smartfonów

Nie znając objętości kwantowej procesora Eagle, trudno powiedzieć, jak dokładnie porównuje się on z tym, co już jest na rynku. W październiku ubiegłego roku firma Honeywell twierdziła, że jej System Model H1 ma objętość kwantową 128 przy zaledwie 10 połączonych qubitach. Dla porównania wcześniej w tym samym roku IBM ogłosił system 27-kubitowy o wiodącej wówczas w branży objętości kwantowej 64. Nie ulega wątpliwości, że nowy procesor firmy jest potężny, ale qubity same w sobie niewiele znaczą. Co również godne uwagi w przypadku Eagle, to fakt, że IBM nie wspomina tu o kwantowej supremacji, co jest dość częstym zjawiskiem gdy jakaś firma prezentuje nowy układ kwantowy.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy