ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Najszybszy SSD na świecie

SSD z wentylatorem? Tak, ten dysk tego potrzebuje

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Czy jest coś, co w erze cichych i pozbawionych jakichkolwiek ruchomych części dysków może usprawiedliwić aktywny system chłodzenia? Oczywiście, że tak. Otóż firma Other World Computing, znana również jako OWC, twierdzi, że stworzyła najszybszy i najbardziej pojemny dysk SSD PCIe na świecie. Tym samym dostajemy nośnik, który spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników i jeśli coś okaże się wąskim gardłem, to niemal na pewno nie on.

Najszybszy SSD na świecie

OWC Accelsior 8M2, który na pierwszy rzut oka mógłby zostać pomylony z kartą graficzną, w pełni wykorzystuje przepustowość PCIe 4.0, co daje mu łączną prędkość do 26 000 MB/s. Dla porównania większość dysków SSD PCIe 4.0 takich, jak KC3000 firmy Kingston, FireCuda 530 firmy Seagate i MP600 Pro XT firmy Corsair osiąga prędkości w okolicach 7000 MB/s. No dobrze, ale po co komu taka bestia? Producent podkreśla, że jego dysk może być niezastąpiony podczas montażu i edycji filmów. Daje on bowiem możliwość odtwarzania 16 strumieni 8K ProRes444 (lub ośmiu strumieni 12K) w Final Cut Pro X.

Zobacz też: Wyprzedaż cenionych produktów [email protected] w Microsoft Store. Hity na Xboxa w super cenach!

Firma zauważa, że każde z ośmiu gniazd NVMe M.2 SSD w Accelsior 8M2 może pracować z pełną przepustowością PCIe x4. Aby zapewnić długotrwałą pracę na najwyższych obrotach, w aluminiowej osłonie termicznej klasy lotniczej wbudowano wentylator chłodzący. No dobrze, ale sama szybkość przy pracy na dużych plikach to nie wszystko. Potrzeba jeszcze dużych pojemności. Te zaczynają się od 2 do 64 TB. Jest także wariant 0 TB, który umożliwia dodanie własnych dysków do niego, co jednak w większości przypadków mija się z celem, ponieważ jesteśmy wtedy ograniczeni przez ich przepustowość. OWC Accelsior 8M2 jest kompatybilny z urządzeniami Mac, Windows i Linux. Jak jednak kształtują się ceny? Od 1299 USD za wersję 2 TB po 12999 USD za wersję 64 TB. Nie jest to więc tania rzecz, jednak w profesjonalnych zastosowaniach raczej szybko na siebie zarobi.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy