ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
polski odbiornik przetestowany w misji

Polski odbiornik będzie przetestowany w misji Europejskiej Agencji Kosmicznej

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Polski odbiornik GNSS dla satelitów zostanie przetestowany w misji GOMX-5 Europejskiej Agencji Kosmicznej. Za urządzenie odpowiada firma GMV Innovating Solutions. Testy sprzętu wiążą się wystrzeleniem satelity na orbitę okołoziemską w 2022 roku.

Polski odbiornik przetestowany w misji Europejskiej Agencji Kosmicznej

Urządzenie polskiej firmy ma dwa zastosowania. Można je zamontować w satelitach, a także w niewielkich rakietach nośnych. Oba jego warianty przeszły pomyślnie ostatnie testy naziemne i aktualnie są przygotowywane do testów na niskiej orbicie okołoziemskiej — twierdzi firma GMV Innovating Solutions przesłanej PAP.

Polski odbiornik jest kompatybilny z globalnymi systemami GPS i Galileo. Umożliwia wyznaczanie pozycji satelity na orbicie z dokładnością do 2 m i prędkości do 0,01 m/s. Urządzenie pozwala prowadzić pomiary w trybie ciągłym.

Inżynierowie zintegrowali odbiornik GNSS w wersji dla rakiet nośnych z awioniką rakiety Miura 1. Jeszcze w tym roku na jej pokładzie nastąpi pierwszy test polskiego urządzenia w locie. Testy wersji dla satelitów również są planowane, tyle że na przyszły rok. Mają się odbyć podczas misji GOMX-5 Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Czytaj także: Samsung Galaxy S22 Ultra na żywo — smartfon z wysypką, który może być hitem!

Urządzenie opracowywane przez inżynierów z GMV powstaje dzięki inwestycji własnej firmy, a także funduszom z programów NAVISP (Navigation Innovation and Support Programme) oraz PLIS (Program Wsparcia Polskiego Przemysłu) Europejskiej Agencji Kosmicznej.

źródło: Nauka w Polsce

Sprawdź najnowsze wpisy