ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
przełomowy obraz tomograficzny

Polscy naukowcy uzyskali przełomowy obraz tomograficzny obiektu

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Polskim naukowcom udało się uzyskać przełomowy obraz tomograficzny obiektu. Chodzi o pierwszy na świecie trójfotonowy obraz tomograficzny PET. Swój udział w osiągnięciu mają również ośrodki z Austrii oraz Włoch. Osiągnięcie badaczy ma szansę przyczynić się do lepszego diagnozowania nowotworów, ale nie tylko.

Przełomowy obraz tomograficzny

źródło: UJ

Zespół kierowany przez prof. Pawła Moskala skonstruował w Instytucie Fizyku Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie tomograf J-PET. To właśnie za jego pomocą wykonano przełomowy obraz. Sprzęt ten różni się od używanych tomografów PET, które wytwarzają obrazy na podstawie dwóch fotonów. Opracowany przez naukowców z UJ sposób obrazowania trójfotonowego otwiera nowe możliwości diagnozowania nowotworów, a także umożliwia testowanie symetrii między materią i antymaterią — wyjaśnia uczelnia.

J-PET jest prototypem urządzenia do obrazowania medycznego metodą Pozytonowej Tomografii Emisyjnej opracowanym w ramach specjalnego projektu. Jego cel to zbudowanie sprzętu, który będzie pozwalał na jednoczesne obrazowanie całego ciała. Takie urządzenie może pomagać w diagnozowaniu nowotworów, ocenianiu stopnia ich złośliwości, a także badaniu dynamiki metabolizmu i rozprowadzania leków. J-PET jest budowany dzięki technologii stworzonej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Rozwija ją zespół badaczy, w którym są fizycy, informatycy, elektronicy, chemicy, biolodzy oraz lekarze.

Czytaj także: Będą stypendia dla młodych informatyków — mają zachęcać do tego zawodu

Naukowcy z UJ uzyskali pierwszy obraz rozciągłego obiektu oparty wyłącznie na trzech fotonach wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Uniwersytetu w Wiedniu oraz Narodowego Instytutu Fizyki Jądrowej we Włoszech.

źródło: Nauka w Polsce

Sprawdź najnowsze wpisy