ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
stypendia dla młodych informatyków

Będą stypendia dla młodych informatyków — mają zachęcać do tego zawodu

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM zapowiedział stypendia dla młodych informatyków. Wsparcie finansowe będzie kierowane do laureatów prestiżowych konkursów informatycznych. Cel to rozwijanie i upowszechnianie wiedzy związanej z informatyką, ale również zachęcanie do wyboru tej ścieżki kariery zawodowej.

Stypendia dla młodych informatyków

źródło: Cyfryzacja KPRM

Może się wydawać, że zawody związane z informatyką są obecnie bardzo popularne. W praktyce jednak zapotrzebowanie na rynku jest tak duże, że w Polsce brakuje obecnie m.in. ok. 50 tysięcy programistów. Do wyboru informatyki jako ścieżki kariery zawodowej ma zachęcić program stypendialny ogłoszony przez ministra Janusza Cieszyńskiego.

Wsparcia finansowego będzie udzielał Państwowy Instytut Badawczy NASK w ramach porozumienia z Fundacją Rozwoju Informatyki. Patronem programu jest natomiast Kancelaria Premiera. Doświadczenie pokazuje, że rynek IT jest tak dynamiczny, że w tej chwili nawet trudno powiedzieć, jacy specjaliści będą nam w nadchodzących latach potrzebni. Program to też ukłon w stronę kadry pedagogicznej, która swoimi wysiłkami i postawą wspiera rozwój pasji uczniów i pomaga ukierunkować młodych ludzi na nauki związane z branżą informatyczną — wyjaśnia Wojciech Pawlak, dyrektor NASK.

Stypendia otrzymają laureaci Olimpiady Informatycznej oraz międzynarodowych konkursów informatycznych, m.in. Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym. Na wsparcie finansowe mogą również liczyć nauczyciele pracujący z uzdolnionymi uczniami.

Przykładowe kwoty:

  • 3 000 zł miesięcznie (łącznie 30 000 zł) dla zwycięzcy Olimpiady Informatycznej
  • 10 000 zł dla zwycięzcy Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej
  • 90 000 zł za zwycięstwo w finałach Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (do podziału na trzech zawodników)
  • 15 000 – 30 000 zł dla nauczyciela w zależności od osiągnięć
  • 50 000 zł za specjalne za osiągnięcia w pracy z uczniami uzdolnionymi informatycznie

Czytaj także: Hisense w świecie e-sportu – producent ma ku temu dobry powód

NASK uruchamia program stypendialny, bo wiemy, że to właśnie Olimpiada Informatyczna przyciąga największe informatyczne talenty, które następnie z powodzeniem zdobywają świat – mówi minister Janusz Cieszyński.

źródło: Cyfryzacja KPRM

Sprawdź najnowsze wpisy