ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Współpracujące ze sobą robotyczne mrówki

Poznajcie robotycznie mrówki – potrafią współpracować tak, jak te prawdziwe

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Specjalistka od robotyki z uniwersytetu w Notre-Dame, Yasemin Ozkan-Aydin, stworzyła czworonożne roboty, które wyglądają jak robotyczne mrówki. Zostały one zainspirowane systemami biologicznymi i ich celem jest naśladować kolektywne zachowanie mrówek, pszczół i ptaków, które współpracują w celu rozwiązywania problemów i pokonywania przeszkód. Wielonożne roboty mogą manewrować w trudnych warunkach i wspólnie wykonywać zadania.

Współpracujące ze sobą robotyczne mrówki

Współpracujące ze sobą robotyczne mrówki

Roboty na nogach mają tę zaletę, że mogą poruszać się w trudnych środowiskach, w tym w trudnym terenie i ciasnych przestrzeniach. Ich kończyny służą do podpierania się, a także umożliwiają manewrowanie i pokonywanie przeszkód. Naukowcy musieli jednak przezwyciężyć pewne problemy charakterystyczne dla tego typu konstrukcji, które skutkują obniżeniem ich wydajności. Ozkan-Aydin wysunęła hipotezę, że fizyczne połączenie pomiędzy poszczególnymi robotami zwiększy mobilność zbiorowego systemu mobilnego wykorzystującego nogi. Pojedyncze roboty mogą wykonywać małe i proste zadania, takie jak poruszanie się po gładkich powierzchniach i przenoszenie lekkich przedmiotów. Jednak w przypadku zadań wykraczających poza możliwości pojedynczego robota, roboty mogą fizycznie połączyć się w większy system wielonożny, aby pokonać przeszkody.

Zobacz też: Aktualizacja biblioteki HBO GO z ostatnich trzech dni. Dodano ponad 10 SUPER nowości!

Jednym z przykładów jest to, jak mrówki mogą wykorzystać własne ciała do stworzenia mostu przez przepaść, umożliwiając grupie przejście. W celu potwierdzenia swoich przypuszczeń badaczka zbudowała proste roboty, z których każdy wyposażony jest w baterię litowo-polimerową, własny mikrokontroler i trzy czujniki, w tym jeden światła i dwa magnetyczne po jednym z tyłu i przodu. Kiedy pojedynczy robot utknie, wysyła sygnał do innych robotów, które łączą się ze sobą, zapewniając wsparcie w celu ominięcia przeszkody, co odnosi zamierzony skutek. Oczywiście minie jeszcze sporo czasu, nim roje robotów staną się użyteczne. Jednak każde takie odkrycie to krok w dobrą stronę.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy