ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Globalna premiera ColorOS 12 od OPPO – nowości i harmonogram aktualizacji

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Dziś odbyła się globalna premiera systemu ColorOS 12 od OPPO, czyli rozwiązania opartego na Android 12. Tym samym poznaliśmy także harmonogram aktualizacji dla smartfonów OPPO oraz kilka nowości, które pojawią się u użytkowników. Co nowego w ColorOS 12 i kiedy można spodziewać się aktualizacji?

Globalna premiera ColorOS 12 – nowości od OPPO

ColorOS 12 Oppo

Stało się i globalna premiera ColorOS 12 od OPPO już za nami. Tym samym firma udostępniła publiczną wersję beta oprogramowania swoim fanom na całym świecie. Oczywiście część z nich będzie musiała trochę poczekać na aktualizację, ale wygląda na to, że będzie warto. ColorOS 12 przynosi bowiem kilka interesujących zmian. O części z nich pisaliśmy już we wpisie po premierze w Chinach, więc warto na niego zerknąć, a znajdziecie go TUTAJ.

OPPO postawiło na zmieniony i ulepszony wygląd całego systemu tak, by teraz był on czytelniejszy. Infinite Design ma wyróżniać lekkość i przejrzystość, ale jednocześnie ogromne możliwości personalizacji. Co więcej, system dostosowano do wielu języków tak, by każdy użytkownik OPPO czuł się na nim po prostu dobrze. ColorOS 12 ma się mniej zacinać i nie powodować tzw. lagów po dłuższym użytkowaniu. Do tego dochodzi lepsze zarządzanie pamięcią i alokacja zasobów. Wszystko po to, by na systemie pracowało się bez „przycinek” i z odpowiednią szybkością. ColorOS 12 ma charakteryzować się także lepszym zarządzeniem czasem pracy na jednym ładowaniu (średnio o 20% lepiej).

Zobacz też: AliExpress otwiera w Polsce swój magazyn – paczki będą szły szybciej.

Jeżeli chodzi jeszcze o zmiany graficzne, to silnik animacyjny Quantum Animation wykorzystuje ponad 300 ulepszonych animacji. To ma przekładać się na bardziej realistyczne efekty, a dodatkowo ma ułatwiać poruszanie się po systemie.

Prywatność na pierwszym miejscu

ColorOS 12 przynosi m.in. ulepszone klonowanie systemu, które teraz ma korzystać z jednego kodu QR zamiast dwóch. Do tego dochodzą powiadomienia o tym, która aplikacja korzysta z dostępu do mikrofonu czy kamery. To pozwoli o wiele łatwiej zarządzań aplikacjami i dostępem do tego, z czego one same korzystają. Pojawi się też ciekawa funkcja chroniąca przed… podglądaczami. Jeżeli ktoś będzie zaglądał nam przez ramię, to tworzona przez nas wiadomość zostanie ukryta. Zadba o to przednia kamera w smartfonie, więc nasza prywatność ma być chroniona na wielu frontach.

ColorOS 12 został wyposażony we wszystkie ulepszone funkcje bezpieczeństwa i prywatności dostępne w Android 12, w tym Prywatne Pulpity (Privacy Dashboards), udostępnianie przybliżonej lokalizacji oraz wskaźniki uruchomienia mikrofonu i kamery. Dzięki nim użytkownicy mogą sami dokładnie zarządzać ustawieniami prywatności. Ponadto ColorOS 12 zachowuje autorskie funkcje OPPO, jak m.in. Klonowanie systemu, Prywatny sejf czy blokowanie aplikacji. OPPO poprawia też zgodność danych poprzez ich przechowywanie i przetwarzanie. Z serwerami rozmieszczonymi w wielu miejscach na świecie, OPPO gwarantuje, że dane użytkowników pozostają na pobliskich serwerach, które są zapisane w formacie innym niż zwykły tekst i są przesyłane przy użyciu zastrzeżonego protokołu. Ponadto, system posiada certyfikaty prywatności od takich organizacji jak ePrivacy i ISO27001, co gwarantuje nadzór w zakresie bezpieczeństwa danych i codzienną zgodność procesów.

OPPO informacja prasowa

Harmonogram aktualizacji ColorOS 12 dla OPPO

Harmonogram aktualizacji ColorOS 12 OPPO

Jako pierwsi możliwość korzystania z ColorOS 12 dostaną posiadacze smartfona Find X3 Pro w Indonezji, Tajlandii i Malezji. Jednak jeszcze w 2021 roku pojawi się on na kilku innych sprzętach. Na powyższej grafice możecie zobaczyć szczegółowo jak ma przebiegać proces aktualizacji.

Po raz pierwszy, OPPO ogłosiło również zakrojoną na tak szeroką skalę politykę aktualizacji. Ściśle rzecz ujmując: dla urządzeń wyprodukowanych po 2019, firma zagwarantuje trzy główne aktualizacje Androida dla serii Find X, dwie dla serii Reno/F/K oraz niektórych modeli serii A, oraz jedną aktualizację dla modeli wyposażonych w najmniejszą pamięć Ram, stanowiących niższy segment serii A. Dodatkowo OPPO zapewni regularne aktualizacje poprawek bezpieczeństwa w okresie czterech lat dla serii Find X i w okresie trzech lat dla serii Reno, F, K i A.

OPPO informacja prasowa

Źródło: OPPO informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy