Oppo ColorOS 12

ColorOS 12 – Oppo prezentuje nową wersję systemu w oparciu o Android 12

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

Oppo przedstawiło dziś w Chinach ColorOS 12, czyli swoją wersję systemu operacyjnego. Jak sama nazwa wskazuje, ta oparta została o system Android 12, czyli najnowszej wersji systemu Google, która oficjalnie jeszcze nie zadebiutowała. Nie przeszkodziło to Oppo w tym, by opracować już swoją odpowiedź i jednocześnie być pierwszą firmą, która to zrobiła. Co nowego wnosi kolejne ColorOS i kiedy można się spodziewać pierwszych aktualizacji telefonów Oppo?

ColorOS 12 – Oppo przedstawia nową wersję systemu

Oppo ColorOS 12

Oppo zapowiedziało, że aktualizacja do ColorOS 12 obejmie swoim zasięgiem najwięcej urządzeń z portfolio firmy w historii. Jednak na plan aktualizacji trzeba będzie poczekać jeszcze kilka tygodni. Wiadomo, że pierwszym urządzeniem, które doczeka się ColorOS 12 będzie smartfon Find X3 Pro Photographer Edition. Przejdźmy teraz do tego, co nowego będzie miał do zaoferowania sam system. Pojawią się oczywiście dodatkowe zabezpieczenia dla większego bezpieczeństwa danych użytkowników. Będzie można lepiej i wygodniej przyznawać uprawnienia pojedynczym aplikacjom. Użytkownik zostanie także poinformowany o tym, że np. któraś z aplikacji korzysta z mikrofonu lub pobierane są dane w tle. Skoro Android 12 stawia na bezpieczeństwo, to ColorOS 12 nie mógł robić inaczej. Do tego dojdzie także specjalny mechanizm pozwalający na bezpieczniejsze udostępnianie filmów czy zdjęć. Pojawi się także możliwość wymazywania danych z takich plików, jeżeli będą zawierały informacje, których nie chcemy przekazywać dalej.

Oppo ColorOS 12

Podobnie jak Android 12, ColorOS od Oppo także został przeprojektowany pod względem wizualnym. ColorOS 12 ma stawiać na minimalizm, co przełoży się na lepsze i szybsze odnajdywanie najpotrzebniejszych rzeczy na ekranie smartfona. Pojawi się także funkcja „Omoji”, która pozwoli na tworzenie trójwymiarowych emoji. Algorytm Face Capture ma za to sprawić, że nasz avatar będzie wyglądał prawie tak samo, jak my. To z pewnością będzie miły dodatek dla wszystkich tych, którym zależy na personalizacji swoich avatarów.

Zobacz też: Warto wymieniać iPhone’a 12 na nową generację?

Większa funkcjonalność dzięki ColorOS

Oppo ColorOS 12

Jednak nie samą zabawą człowiek żyje, więc i w nowej wersji ColorOS pojawią się funkcję usprawniające pracę. Jedną z nich ma być FlexDrop. Ta funkcja będzie pozwalała na korzystanie z gestów przeciągania aplikacji, by łatwo przełączać się między różnymi rozmiarami programu (pełen ekran, małe okno i mini okno). Ma to ułatwić wielozadaniowość i z pewnością będzie często wykorzystywane przez osoby, które korzystają z kilku aplikacji jednocześnie. Ulepszeń doczeka się także pasek boczny – Smart Sidebar 2.0. Tam ma pojawić się sześć nowych opcji, a wśród nich np. możliwość odtwarzania utworu muzycznego w aplikacji Music Player, jeżeli wcześniej wyszukiwało się go online. Pasek boczny ma być sporym ułatwieniem w codziennych zadaniach, ale to sprawdzi się już na „żywym organizmie”.

ColorOS 12 ma także przynieść funkcję Cross-Screen Interconnection. Ta ma pozwolić na lepsze przesyłanie danych między połączonymi smartfonami i laptopami. Będzie można nawet edytować pliki na laptopie, które dalej są na smartfonie. Funkcja ma być kompatybilna z większością laptopów obecnych na rynku i z systemem Windows 10 (lub nowszym) na pokładzie. Dodatkowo nowy ColorOS 12 ma przynieść usprawnienia w kwestii animacji systemowych. I tutaj będzie wykorzystywany silnik animacyjny Quantum Animation Engine, który ma zapewniać wyjątkowo rzeczywiste rezultaty oraz interesujące efekty.

Oppo ColorOS 12

ColorOS 12 wyposażono w silnik AI zapobiegający klatkowaniu i przycinaniu się systemu nawet po dłuższym czasie użytkowania. Może on skutecznie zmniejszać fragmentację plików poprzez oddzielne przetwarzanie danych najczęściej i najrzadziej używanych. Wyniki testu przeprowadzonego w laboratoriach technicznych OPPO pokazały, że dzięki tej technologii, spadek wydajności dla sekwencji zapisz/odczytaj wyniósł mniej niż 5 %, a ogólny wskaźnik starzenia się wyniósł tylko 2,75 % (w symulacji, w której telefon był ciągłe użytkowany przez 36 miesięcy). W oparciu o sposoby użytkowania i nawyki użytkowników, ów algorytm AI potrafi także nadawać priorytety aplikacjom, aby zapewnić płynne działanie smartfonu i mniejsze zużycie energii.

Informacja prasowa

Źródło: Oppo informacja prasowa

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy