ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
NASA ogłasza miejsce lądowania łazika VIPER

NASA wybiera miejsce lądowania łazika Artemis na Księżycu – to kluczowa decyzja

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

NASA planuje wystrzelić nowy łazik, który będzie badał powierzchnię Księżyca już w 2023 roku. Pojazd ten nosi nazwę Volatile Investigating Polar Exploration Rover, czyli w skrócie VIPER. Jak nietrudno się domyślić będzie on badał biegun Srebrnego Globu. NASA właśnie ogłosiła wybrane miejsce lądowania łazika VIPER, a będzie to okolice zachodniej krawędzi krateru Nobile na południowym biegunie Księżyca.

NASA ogłasza miejsce lądowania łazika VIPER

Łazik będzie badał powierzchnię tego rejonu Księżyca oraz jego podłoże w poszukiwaniu wody i innych zasobów potrzebnych do długoterminowych misji. VIPER jest częścią misji NASA Artemis i zostanie wystrzelony na Księżyc za pomocą rakiety SpaceX Falcon Heavy. Łazik zostanie dostarczony na Księżyc za pomocą lądownika Griffin firmy Astrobiotic w ramach inicjatywy NASA Commercial Lunar Payload Services. Skąd jednak taka decyzja dotycząca lokalizacji? Otóż ten szczególny obszar Księżyca jest niezbadany, a NASA zwraca uwagę, że jest to jeden z najzimniejszych obszarów w całym Układzie Słonecznym. Co więcej, region ten był dotychczas badany jedynie za pomocą instrumentów teledetekcyjnych, takich jak te znajdujące się na pokładzie Lunar Reconnaissance Orbiter oraz Lunar Crater Observation and Sensing Satellite. Dane zebrane przez te misje pomogły naukowcom odkryć, że lód i inne zasoby prawdopodobnie istnieją w stale zacienionych obszarach w pobliżu biegunów Księżyca. To jednak wymaga potwierdzenia.

Zobacz też: HBO GO zaplanowało usunięcie niemal 40 filmów i seriali. Zobacz, co wkrótce zniknie z serwisu!

Podczas procesu wyboru, NASA rozważała wiele miejsc lądowania i wybrała górzysty obszar na zachód od krateru Nobile ze względu na dostępny dla łazików teren i wiele pobliskich miejsc o znaczeniu naukowym. Ponadto, VIPER dostarczy to, co NASA nazywa pomiarami prawdy o terenie, dotyczącymi obecności wody i innych zasobów w tym obszarze. Dane zebrane przez łazik dostarczą również nowych informacji naukowcom zajmującym się badaniem Księżyca, pomagając uzyskać dodatkowy wgląd w regiony naszego satelity. Dane te pomogą również NASA w przygotowaniu przyszłych misji na Księżyc, zapewniając lepsze zrozumienie środowiska księżycowego w niezbadanych obszarach.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy