Mamuty powrócą za 6 lat

Ten startup zamierza przywrócić mamuta już za 6 lat

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Najnowocześniejsze techniki inżynierii genetycznej mają na celu przywrócenie mamuta włochatego, a nowy startup obiecuje, że dawno wymarła bestia może się odrodzić już za sześć lat. Colossal, wychodząc dziś z ukrycia, zamierza wykorzystać technologię CRISPR do przywrócenia mamuta do arktycznej tundry, jako dramatyczną demonstrację tego, jak takie podejście może pomóc w ochronie krytycznie zagrożonych gatunków.

Mamuty powrócą za 6 lat

Mamuty powrócą za 6 lat

Mamut włochaty żyjący w epoce plejstocenu, a następnie wymarły w epoce holocenu, był ostatnim w linii mamutów, a ostatnie przykłady uważa się za wymarłe około 4000 lat temu. Dostępność szczątków genetycznych sprawiła jednak, że gatunek ten stał się popularnym celem badań genetycznych. W 2015 roku genom tego gatunku został w pełni zsekwencjonowany, co utorowało drogę sugestiom, że naukowcy mogą pewnego dnia przywrócić go do życia. W 2017 roku niektórzy sugerowali nawet, że laboratoryjne embriony mogą zostać wyprodukowane przed końcem 2010 roku. To się jednak nie stało. Startup Colossal zamierza jednak w końcu to zmienić.

Zobacz też: Potrafisz oszczędzać? Sprawdź, czy wszystko robisz zgodnie ze sztuką

 Założona przez przedsiębiorcę technologicznego i programistycznego Bena Lamma wraz z genetykiem i przedsiębiorcą biotechnologicznym George’em Church, firma będzie przewodzić przy użyciu technologii inżynierii genetycznej CRISPR, aby zarówno przywrócić wymarłe gatunki, jak i ustabilizować te, które przetrwały, ale są zagrożone. Oczywiście wykorzystanie technologii modyfikacji genów oznacza, że nie będzie to typowy klon, a raczej modyfikacja genetyczna istniejącego dziś gatunku. W tym celu firma zamierza wykorzystać słonia azjatyckiego, który jest najbliższym żyjącym krewnym mamuta włochatego. Tak naprawdę będzie to więc raczej hybryda tych dwóch gatunków.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy