Robot tuńczyk

Robotyczny tuńczyk porusza się jak prawdziwy i nie jest to tylko próba popisywania się twórców

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Naukowcy z University of Virginia stworzyli robotycznego tuńczyka, który potrafi poruszać się jak prawdziwy. Rybodroid ma około 35 centymetrów długości i może pływać z prędkością do 70 centymetrów na sekundę, czyli dwóch długości swojego ciała. Jedną z kluczowych cech konstrukcyjnych jest to, że robot tuńczyk może machać ogonem prawie tak szybko jak prawdziwy tuńczyk, czyli nawet do siedmiu razy na sekundę.

Robot tuńczyk

Robot tuńczyk

Jedną z kluczowych cech konstrukcyjnych robota jest jego zdolność do napinania i rozluźniania stawu ogonowego, co pozwala mu poruszać się z różnymi prędkościami. Konstrukcja stawu ogonowego pozwala robotowi pływać z dużą prędkością, a jednocześnie pozwala mu oszczędzać energię. Naukowcy wierzą, że ich przełomowe odkrycie może pomóc w udoskonaleniu robotów pływających i pojazdów podwodnych. Na całym świecie jest wielu badaczy zajmujących się budową robotów ryb. Naukowcy pracujący nad tym projektem twierdzą, że jest on inny, ponieważ badają fizykę prawdziwych ryb, a nie tylko naśladują ich kształt. W prawdziwej rybie mięśnie generują ruch, ale ich zdolność do dostosowania elastyczności ogona pozwala im pływać efektywnie.

Zobacz też: Setki routerów zagrożone atakiem – winny moduł Wi-Fi od Realtek

Ryby mogą kontrolować swój ogon, pozwalając mu być tak elastycznym jak kartka papieru lub tak sztywnym jak gałąź drzewa. Tuńczyki mogą kontrolować swój ogon częściowo dzięki ścięgnom biegnącym przez całą długość ich ciała. Kiedy przykładają siłę do ścięgien, ogon sztywnieje, co pozwala im pływać szybciej. Naukowcy pracujący nad projektem emulowali układ mięśniowo-ścięgnisty za pomocą szeregu sprężyn i silników. W ten sposób powstała uproszczona ryba-robot, wykorzystująca siłowniki wysokiej częstotliwości do przybliżenia ruchu. System sprężyn zintegrowany z robotem przekształca ich siłę na sztywność stawu ogonowego. Badacze robotyki coraz częściej sięgają do natury w celu udoskonalenia konstrukcji i funkcji robotów wszelkich kształtów i rozmiarów.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy