Pierwowzór Ponga i bomba atomowa

Gry komputerowe i bomba atomowa mają ze sobą więcej wspólnego, niż można by przypuszczać

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Większość osób uważa, że pierwszą grą komputerową był Pong z 1972 roku. Jednak to nie jest prawda. O wiele wcześniej powstała gra Tennis For Two — chociaż i ta ma palmę pierwszeństwa jedynie w jednej dziedzinie. Ta została stworzona przez Williama Higinbothama. Był on fizykiem i członkiem Projektu Manhattan. Tym samym miał on olbrzymi wkład w stworzenie bomby atomowej pod koniec II wojny światowej. Dokładniej rzecz biorąc Higinbotham kierował zespołem, który stworzył system zapłonu broni.

Pierwowzór Ponga i bomba atomowa

Pierwowzór Ponga i bomba atomowa

Po wojnie, w 1947 roku Higinbotham rozpoczął pracę w Brookhaven National Laboratory jako szef działu oprzyrządowania. Podczas swojej kadencji pracował z komputerem o nazwie Donner Model 30. Ten symulował na oscyloskopie trajektorie i opór wiatru na odbijających się obiektach. Higinbotham pomyślał, że przy odpowiednim zaprogramowaniu można by z niego zrobić zabawną grę. Zwrócił się o pomoc do kolegi Roberta Dvoraka. Razem udało im się stworzyć prostą grę w tenisa. 

Zobacz też: Redmi 10 miało być niespodzianką, ale Xiaomi się wygadało

Surowy prekursor Ponga okazał się wielkim hitem podczas Brookhaven Expo w 1958 roku, więc Higinbotham ulepszył grę, aby pokazać ją na wystawie w następnym roku. Druga iteracja pozwalała graczom na zmianę grawitacji, aby symulować grę na Księżycu lub Jowiszu. Higinbotham nigdy nie pofatygował się, aby opatentować którąkolwiek z wersji Tennis For Two, pozostawiając otwarte drzwi dla Atari, które 14 lat później stworzyło jej klona. Warto zaznaczyć, że przed Tennis For Two istniały inne gry komputerowe — na przykład szachy. Tennis For Two był jednak bez wątpienia pierwszą grą komputerową wykorzystującą uproszczony model fizyki.

Źródło: Kotaku

    Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

    Partner poradnika:

    Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
    Impression Tag
    Sprawdź najnowsze wpisy