Windows na Steam Deck

Windows 11 na Steam Deck? Valve zamierza w tym pomóc

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Steam Deck jest wyposażony w system SteamOS 3.0, stworzony specjalnie do uruchamiania oprogramowania dostępnego na koncie Steam danego użytkownika. Jednak konsola może działać pod kontrolą systemu Windows 10. Biorąc pod uwagę zbliżającą się premierę kolejnej generacji systemu operacyjnego Microsoftu, czyli Windowsa 11, naturalnym wydaje się zastanawianie, czy maszyna Steam Deck będzie w stanie wykonać ten skok.

Steam Deck z Windowsem 11

Steam Deck z Windowsem 11

Otwartość jest jedną z najmocniej reklamowanych cech Steam Deck. Valve podkreśla, że właściciel urządzenia powinien móc robić z nim, co zechce. Tym samym dostanie możliwość odpalania dowolnej gry z innych źródeł, niż ze Steam. Jednak wolność ta dotyczy także systemów operacyjnych. Użytkownik może więc zdecydować się na pozostanie ze Steam OS, lub zainstalować dowolny inny system, w tym Windowsa 10. Oczywiście Valve zrobi wszystko, aby użytkownicy zechcieli pozostać przy SteamOS, jednak słowem kluczowym jest tu zechcieli, a nie musieli.

Zobacz też: Specyfikacja Xiaomi Mi Mix 4 na dzień przed premierą

Dlatego też w rozmowie z PC Gamer projektant Valve Steam Deck Greg Coomer powiedział:

Trwają prace nad TPM, prowadzimy także rozmowy z AMD, aby upewnić się, że możemy to uwzględnić na poziomie BIOS-u.  Na razie nie ma nic, co wskazywałoby na to, że będą jakieś problemy z Windowsem 11.

Tym samym Valve nie tylko nie zabrania, ale wręcz pracuje nad możliwością zmiany systemu na najnowszy od Microsoftu. Dlaczego? Ponieważ to się firmie opłaci. Dzięki temu więcej osób sięgnie po Steam Deck. Valve jest liderem jeśli chodzi o cyfrową dystrybucję gier i po prostu może sobie pozwolić na tego typu zagrywki. Firma bardzo dobrze wie, że większość użytkowników i tak będzie korzystała z zasobów jej sklepów, a wszelkie ograniczenia wpłyną jedynie negatywnie na wizerunek jej sprzętu i systemu. Sama możliwość zmiany platformy na Windowsa sprawia, że ludzie o wiele chętniej sięgną po urządzenie firmy. Być może to właśnie Steam Deck jest tym, co spopularyzuje Stem OS także na PC? Czas pokaże.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy