Kolejne stacje ładowania na słupach

Kolejne stacje ładowania aut elektrycznych na słupach oświetleniowych w Gdyni

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

W Gdyni pojawiły się kolejne stacje ładowania samochodów elektrycznych zamontowane na słupach oświetleniowych. Inwestycją zajęła się Energa, współpracując przy tym z Urzędem Miasta Gdyni. Z nowej infrastruktury będą korzystać odbiorcy indywidualni.

Kolejne stacje ładowania aut na słupach – póki co w ramach pilotażu

Dwie nowe stacje ładowania samochodów elektrycznych zostały umieszczone na słupach przy ul. Komandorskiej. Oceniona będzie atrakcyjność takiego rozwiązania dla mieszkańców tych rejonów miasta, w których możliwości montażu prywatnych urządzeń są ograniczone. Najważniejsze dla Energi jest jednak zweryfikowanie poziomu skuteczności działania ładowarek na słupach oświetleniowych działających w sprzężeniu. Chodzi o sytuację, w której większa liczba ładowarek korzysta z jednego układu sterowania oświetleniem.

Budowa stacji ładowania na istniejącej infrastrukturze oświetleniowej jest nowością na rynku polskim. Stanowi przykład połączenia wysiłków na rzecz efektywności energetycznej z promowaniem elektromobilności. Łączenie stacji ładowania pojazdów z infrastrukturą oświetleniową pozwala wykorzystać rezerwy mocy uzyskane dzięki modernizacji oświetlenia oraz zapewnić większy dostęp mieszkańców do stacji ładowania – mówi Marcin Stojek, wiceprezes Zarządu Energi Oświetlenia.

Czytaj także: Pijany kierowca wjechał do rowu — jego samochód sam wezwał na miejsce policję

Zainstalowane przez Energę urządzenia mogą działać w zakresie mocy od 3 do 22 kW. Wszystko zależy od zapotrzebowania w danym momencie. Jednorazowo stacja może ładować dwa pojazdy. Atutem stacji ładowania na słupach oświetleniowych jest krótszy czas budowy, niż w przypadku tradycyjnych ładowarek. Część infrastruktury już istnieje, więc nie potrzeba tak wielu decyzji i pozwoleń administracyjnych czy przyłączeniowych.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy