kolejne oszustwo na Facebooku

Chęć pomocy może się skończyć utratą konta — kolejne oszustwo na FB

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Na Facebooku pojawiło się kolejne oszustwo. Cyberprzestęcy wykorzystują ludzką wrażliwość i chęć szybkiej pomocy drugiej osobie. Jeśli spotkacie się z tego typu postami na popularnym portalu społecznościowym, zachowajcie czujność.

Nowy temat, a schemat bez zmian, czyli kolejne oszustwo na Facebooku

Jedną ze standardowych metod oszustów na przejęcie czyjegoś konta na Facebooku jest sprawienie, by ta osoba sama dobrowolnie podała swoje dane logowania. W tym celu cyberprzestępcy tworzą fałszywe panele logowania — ofiara myśli, że znajduje się na stronie Facebooka i może bezpiecznie wpisać swoje dane. Jak jednak przekierować kogoś do takiego fałszywego panelu? Za pomocą linku, który ma prowadzić do sensacyjnych treści. Tak było z fake newsem o zgonach po szczepieniu przeciwko koronawirusowi.

Oszuści zmienili jednak temat i od miesiąca publikują na facebookowych grupach informacje o rzekomym potrąceniu psa. W postach jest również zawarta prośba o pomoc w identyfikacji sprawcy. Nie ulegajcie jednak emocjom i bezgranicznej chęci natychmiastowej pomocy — klikając link ze wspomnianych postów, zostaniecie przeniesieni właśnie do fałszywego panelu logowania Facebooka. Wpisanie tam swojego adresu e-mail oraz hasła spowoduje jedynie, że te dane trafią do cyberprzestępców. Z przejętego konta oszuści mogą np. publikować w waszym imieniu podobne treści lub próbować wyłudzić pieniądze od waszych znajomych.

Czytaj także: Aplikacja YouTube z rekordem instalacji – nic dziwnego, ale to i tak robi wrażenie

Co jednak zrobić, jeśli już podaliście swoje dane w fałszywym panelu? CERT Polska radzi, by zmienić hasło do Facebooka i włączyć uwierzytelnianie dwuetapowe. Warto również wylogować się ze wszystkich aktywnych sesji na koncie. Kolejny krok to sprawdzenie, czy ktoś nie podpiął nam do niego nieznanych aplikacji.

źródło: CERT Polska

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy