ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
oszuści przejmują konta na Facebooku

Oszuści przejmują konta na Facebooku – wykorzystują… strach przed szczepionkami

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Zespół CERT Polska poinformował, że zaobserwował groźne zjawisko na Facebooku – oszuści przejmują konta użytkowników, którzy chcą dowiedzieć się czegoś na temat rzekomych śmierci po szczepieniu. Warto przypomnieć mechanizm działania cyberprzestępców, by jak najmniej osób padło ich ofiarą.

W jaki sposób oszuści przejmują konta na Facebooku?

Cyberprzestępcy szczególnie upodobali sobie dwie metody wyłudzania danych w sieci. Pierwsza polega na podszywaniu się pod firmę lub instytucję cieszącą się zaufaniem (np. firma kurierska, bank), której dobrowolnie podalibyśmy informacje o sobie. W drugim wariancie oszuści tworzą sensacyjną, lecz fałszywą informację, z którą bardzo wiele osób będzie chciało się zapoznać. W tym celu muszą jednak rzekomo wpisać swoje dane.

Omawiane oszustwo należy do tej drugiej kategorii. Tematem nr. 1 w naszym społeczeństwie pozostaje pandemia koronawirusa, a u wielu ludzi duże emocje budzi temat szczepień. Oszuści rozsyłają więc po facebookowych grupach fałszywą informację o rzekomych zgonach po przyjęciu szczepionki na COVID-19. Zachęcają do kliknięcia linku w celu poznania szczegółów. Tych oczywiście na stronie stworzonej przez oszustów nie znajdziemy, zobaczymy za to fałszywy panel logowania do Facebooka. Ofiara wpisuje swoje dane do konta, myśląc, że jest to konieczne do załadowania treści na temat śmierci po szczepieniu. Tak naprawdę przekazuje informacje o sobie oszustom.

Czytaj także: Spotify z nową, świetną funkcją – udostępniaj utwory od konkretnego momentu

Cyberprzestępcy po przejęciu konta mogą używać go do dalszego publikowania fake newsów lub do wyłudzania danych od znajomych ofiary. Pamiętajmy więc o zachowaniu ostrożności. Jeśli jednak ktoś wpisał swoje dane w fałszywym panelu stworzonym przez oszustów, powinien jak najszybciej zmienić hasło i włączyć weryfikację dwuetapową. Następne kroki zalecane przez CERT Polska to wylogowanie się ze wszystkich sesji na koncie oraz sprawdzenie, czy pod konto nie podpięto nieznanych aplikacji.

źródło: CERT Polska

Sprawdź najnowsze wpisy