Aktualizacja Bitcoina

Bank Światowy przeciwny Bitcoinowi – instytucja nie chce, aby ten stał się akceptowalną walutą

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Decyzja władz Salwadoru, aby cały kraj akceptował Bitcoina nie przypadła do gustu Bankowi Światowemu. Ten bowiem jest przeciwny realizacji tego pomysłu. Międzynarodowa instytucja finansowa powołała się na obawy dotyczące wpływu wydobycia Bitcoina na środowisko i przejrzystość transakcji. To oczywiście spowodowało, że wielu zwolenników kryptowalut zaczęło krytykować decyzję instytucji, zarzucając jej dążenia autokratyczne.

Bank Światowy przeciwny Bitcoinowi w Salwadorze

Bank Światowy przeciwny Bitcoinowi w Salwadorze

Na początku tego miesiąca Salwador stał się pierwszym krajem, który przyjął Bitcoin jako prawny środek płatniczy. W tej roli znalazł się on obok dolara amerykańskiego jako oficjalna waluta kraju Ameryki Środkowej, z kursem wymiany swobodnie ustalanym przez rynek. Dodatkowo, ceny towarów mają być przedstawione zarówno w USD, jak i BTC. Wszelkie opłaty, w tym podatki, również mogą być płacone kryptowalutą, a wymiany z udziałem Bitcoin nie podlegają podatkowi od zysków kapitałowych. Jest to więc pełnoprawny pieniądz, a nie tylko puste deklaracje. Salwador wyznaczył trzymiesięczny termin, w którym Bitcoin ma być akceptowany w całym kraju, ale trafienie w ten cel może okazać się trudne po tym, jak Bank Światowy powiedział, że musi to zrobić bez pomocy organizacji.

Zobacz też: Xiaomi chce, żebyś wiedział, czy akumulator w Twoim smartfonie jest zdrowy

Jesteśmy zaangażowani w pomoc Salwadorowi na wiele sposobów, w tym na rzecz przejrzystości waluty i procesów regulacyjnych. Podczas gdy rząd zwrócił się do nas o pomoc w sprawie Bitcoina, nie jest to coś, co Bank Światowy może wspierać, biorąc pod uwagę braki w zakresie ochrony środowiska i przejrzystości.

— Stwierdził rzecznik Banku Światowego. 

W środę minister finansów Salwadoru Alejandro Zelaya ogłosił, że kraj zwrócił się o pomoc techniczną do Banku Światowego, ponieważ dążył do wdrożenia Bitcoin jako oficjalnej waluty. Co ciekawe, ten sam polityk ogłosił, że rozmowy z przedstawicielami Banku Światowego zakończyły się sukcesem. No cóż, jak widać, sama organizacja ma na ten temat nieco inne zdanie.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy