Firma Venus Aerospace Corp. pracuje nad stworzeniem hipersonicznego samolotu kosmicznego, który mógłby zabrać ludzi z Los Angeles do Tokio w niecałą godzinę. Podróż proponowanym przez nich samolotem kosmicznym odbywałaby się z ziemi jak w przypadku konwencjonalnego samolotu i wznosiła się na dużą wysokość przelotową. Po jej osiągnięciu odpali się rakieta wspomagająca, która popchnie samolot na krawędź przestrzeni kosmicznej z prędkością ponad 14 tysięcy kilometrów na godzinę. 

Samoloty kosmiczne

Samoloty kosmiczne

To około 12 razy więcej niż prędkość dźwięku. Samolot poruszałby się z tą niesamowitą prędkością przez około 15 minut, po czym wyhamowałby w atmosferze i wylądował na konwencjonalnym lotnisku, tak jak wystartował. Venus został założony przez parę byłych pracowników Virgin Orbit LLC, a obecnie firma zatrudnia 15 osób. Większość z nich to weterani przemysłu kosmicznego. Próby stworzenia samolotu kosmicznego nie powiodły się w przeszłości, ale zespół wierzy, że ich wysiłek się powiedzie. Firma wskazuje na bardziej wydajny silnik, który pozwoli pojazdowi poradzić sobie z dodatkowym ciężarem, który jest związany ze skrzydłami, podwoziem i silnikami odrzutowymi przy startach i lądowaniach.

Zobacz też: [SPT #159] Czekam na tego nowego Windowsa 10

Venus przyznaje, że nie jest nawet blisko przeprowadzenia lotów testowych, a kształt samolotu jest wciąż w fazie opracowywania. Testy modeli w zmniejszonej skali mają się rozpocząć latem tego roku, a Venus ma zapewniony grant badawczy od Sił Powietrznych USA. Firma stara się również o dofinansowanie z Departamentu Obrony. Zespół wierzy, że gdy zbierze wystarczającą ilość pieniędzy na ukończenie projektu, to gotowe urządzenie powstanie w około 10 lat. Obecnie nie jest jasne, ile może kosztować lot. Nie jest to jednak raczej wizja taniej podróży.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.